Nearshoring
Rozwój technologii informacyjnych oraz możliwość wykonywania pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie, przyczyniły się do zmian w dynamice na rynku pracy. Dla coraz większej ilości przedsiębiorstw granice państw i odległości między nimi przestają mieć znaczenie, dochodzi do rozszerzenia współpracy międzynarodowej. Od wielu lat Polska wymieniana jest w czołówce najlepszych lokalizacji dla outsourcingu IT w modelu nearshoring.
W przypadku nearshoringu odpadają problemy związane z różnymi strefami czasowymi oraz barierami kulturowymi. Właśnie dlatego firmy z Europy Zachodniej chętniej będą współpracować z deweloperami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a marki amerykańskie czy kanadyjskie szukać partnerów w Meksyku lub Ameryce Południowej. Ten model sprawia, że klient nie musi dostosowywać się do innej mentalności bądź kultury organizacyjnej i prawnej.
Kolejną niewątpliwą zaletą nearshoringu jest znacznie mniejsze ryzyko niż w przypadku fareshoringu. Rynki Europejskie, szczególnie te zlokalizowane w Europie Wschodniej (np. Polska, Ukraina, Estonia) są bardziej stabilne i oferują dobrze wyszkolonych specjalistów, którzy znają angielski w lepszym stopniu, niż ma to miejsce w krajach azjatyckich.
Główne korzyści wynikające z nearshoringu:
Dostęp do konsultantów IT o różnych kompetencjach
Nearshoring pozwala korzystać z usług światowej klasy specjalistów specjalizujących się w różnych obszarach IT. Dzięki temu z łatwością można wdrożyć rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i pomóc mu w dalszym rozwoju.
Optymalizacja kosztów i cyberbezpieczeństwo
Korzystanie z nearshoringu jest bardzo opłacalne finansowo z perspektywy zachodniego przedsiębiorstwa. Jednocześnie współpraca ze światowej klasy specjalistami oznacza pracę w bezpiecznym środowisku.
Brak barier kulturowych i sprawna komunikacja
Dzięki temu, że specjaliści pochodzą z części świata, które są tożsame kulturowo i obejmują tę samą strefę czasową, kontakt pomiędzy przedsiębiorstwem a konsultantem IT jest szybki, sprawny i bezproblemowy.
Dlaczego outsourcing do Polski jest tak opłacalny?
Polska to jeden z najpopularniejszych kierunków nawiązywania współpracy nearshoringowej dla zachodnich przedsiębiorstw. Główne zalety takiej współpracy to:
Duża liczba wykwalifikowanych programistów
Jak szacują eksperci, ponad 70% pracodawców z branży IT doświadczyło trudności w zatrudnieniu specjalistów o konkretnych umiejętnościach, a z roku na rok problem wciąż się pogłębia. Poszukiwanie konsultantów IT poza granicami kraju wydaje się znakomitym rozwiązaniem na wypełnienie tej luki rynkowej. Liczba wykwalifikowanych programistów w Polsce jest znacznie większa niż w Niemczech bądź w państwach skandynawskich.
Bliskość geograficzna i kulturowa
Przedsiębiorcy z Niemiec i krajów skandynawskich mają pewność, że współpracując z Polakami pracują z ludźmi, którzy mają podobną kulturę pracy. Dodatkowo, Polacy uznawani są za jeden z najbardziej pracowitych narodów na świecie i znacznie wzbogacają gospodarkę wielu innych krajów.
Niższe stawki
Stawki polskich programistów są znacznie niższe niż stawki ich zachodnich kolegów, co ma kluczowe znaczenie dla pracodawców. Średni stosunek płac wynosi 2:1, co oznacza, że właściciel firmy może zatrudnić dwóch polskich programistów za cenę jednego niemieckiego lub skandynawskiego. Nie bez znaczenia okazują się również koszty rekrutacji, benefitów, opieki zdrowotnej, podatków lub utrzymania biura.
Oszczędność czasu
Kolejną istotną kwestią okazuje się czas potrzebny na zatrudnienie odpowiedniego kandydata. Przykładowo, proces rekrutacji pracownika w Finlandii trwa średnio pół roku. Przy wyborze polskiego pracownika, czas oczekiwania można skrócić nawet do jednego miesiąca. Dzięki temu można znacznie szybciej realizować istotne projekty i rozwijać firmę.
Znakomite umiejętności
Polscy programiści osiągają doskonałe wyniki i są uznawani za jednych z najlepszych specjalistów na świecie. Według Olimpiady programistycznej, Polacy zajmują trzecie miejsce wśród najlepszych programistów świata.
Płynna komunikacja
Polacy cechują się dobrą znajomością języka angielskiego. Według Wikipedii, aż 37% wszystkich Polaków zna ten język. Dlatego zagraniczni przedsiębiorcy mają pewność, że komunikacja będzie przechodzić płynnie i bezproblemowo.
Najnowsza technologia i ekspercki know-how do twojej dyspozycji
Wyzwania, którym stawiamy czoła
Wspieramy firmy w outsourcingu poszczególnych kompetencji potrzebnym im do realizacji ich wewnętrznych projektów.
- Krótki czas rekrutacji
- Właściwe dopasowanie kandydatów
- Zapewnienie ciągłości projektów
- Znalezienie unikalnych kompetencji
Korzyści współpracy z nami
Branża IT zmienia się tak dynamicznie, że bez pomocy doświadczonych, certyfikowanych rekruterów owocne przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego może okazać się trudnym wyzwaniem.
- Zdalny, doświadczony zespół IT
- Niska fluktuacja
- Ciągłość wiedzy w projekcie
- Szybkość reagowania zespołu HR
- Zewnętrzne wsparcie HR
- Skuteczność zespołu HR i IT
Case study - Samsung
Samsung – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw branży elektronicznej, które objęło prowadzenie w dziedzinie innowacji technologicznych.
Cel współpracy z Samsung
Wykorzystać możliwości swoich pracowników do tworzenia produktów, które wniosą pozytywne zmiany dla społeczeństwa na całym świecie.
Firma Samsung kieruje się prostą filozofią biznesową: wykorzystać możliwości swoich pracowników oraz technologii do tworzenia produktów i usług najwyższej jakości, które wniosą pozytywne zmiany dla społeczeństwa na całym świecie.
W związku z tą filozofią nadrzędnym celem naszej współpracy jest nieustanne tworzenie zewnętrznego zespołu ekspertów, których wiedza, doświadczenie, umiejętności pomagają w rozwoju firmy na globalnym rynku, zapewniając jej przewagi konkurencyjne i ciągłość trwania kluczowych projektów.
Historia współpracy
Wspólnie zrealizowaliśmy już wiele projektów!
- Rok 2022 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 24
- Rok 2021 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 6
- Rok 2019 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 15
- Rok 2018 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 15
- Rok 2017 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 4
- Rok 2014 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 6
- Rok 2012 – Ilość zrealizowanych projektów outsourcingowych: 21