Fragment raportu „Wpływ wojny w Ukrainie na branżę IT” – „Sektor IT w Ukrainie”

Blog

Technologia stanowi ponad 4% PKB Ukrainy. Choć jest to znacznie niższy wskaźnik niż np. w Indiach, gdzie udział technologii w PKB jest bliski 8%, to jednak branża ta przed inwazją bardzo szybko się rozwijała.

Ukraiński sektor IT wyeksportował w 2021 r. usługi o wartości 6,8 mld USD wzrósł o 36% w latach 2020-2021. Oczekuje się, że do 2025 r. będzie wart od 12,7 mld do 16,3 mld dolarów.

Co piąta firma z listy Fortune 500 korzysta z ukraińskich usług informatycznych, w tym takie firmy, jak: Microsoft, Google, Samsung, Oracle, Snap czy Ring.

Sektor IT w Ukrainie opiera się głównie na eksporcie usług. Początkowo rozwijał się jako tanie miejsce docelowe offshoringu, by następnie przejść w kierunku prac o wyższej wartości, takich jak architektura systemów, analiza biznesowa i projektowanie doświadczeń. To zasługa m.in. minimalnych przeszkód biurokratycznych ze strony państwa, korzystnej polityki podatkowej i profesjonalizacji sektora technologicznego. Co więcej, pensje zdolnych ukraińskich pracowników,
są również o około jedną trzecią niższe niż ich odpowiedniki np. w USA, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju młodych start-upów, które często korzystają z usług ukraińskich specjalistów.


Ukraińscy programiści w liczbach

Ukraińska branża IT zajmuje 1. miejsce na świecie pod względem liczby programistów gier Unity3D
i inżynierów C++ oraz 2. miejsce, jeśli chodzi o programistów JavaScript, Scala i Magento. W Ukrainie branża outsourcingu oprogramowania zajmuje 3. miejsce pod względem liczby programistów Node.js, Python, ASP.NET, Ruby, Symfony i PHP.
Często tworzą oprogramowanie backendowe, które obejmuje zarówno sposób bankowania online, aplikacje na iPhone’y i komputery Mac, jak i strumieniowe przesyłanie programów, filmów, muzyki i gier wideo.

Najpopularniejsze języki programowania Ukraińskich specjalistów IT:
18,4% – JavaScript
15,4% – Java
13,7% – C#
13,2% – Python
10,8% – PHP.

Jeśli zainteresował Cię fragment naszego raportu pełną wersję możesz pobrać tutaj.