Mówi się, że jeśli jesteś dobry w tym, co robisz, pracodawcy sami cię znajdą. Nie wierz w to. Jeśli chcesz otrzymywać najlepsze zlecenia, musisz odpowiednio zaprezentować swoje umiejętności. Pomoże ci w tym profesjonalnie przygotowane portfolio. Sprawdź, jak przygotować idealne portfolio w branży IT.
Dlaczego potrzebujesz portfolio?
Portfolio jest zbiorem projektów, które stanowią potwierdzenie twoich umiejętności. W przypadku rekrutacji w branży IT pozwala ono określić twój poziom znajomości danego języka programowania i tego, jak rozwiązujesz zadania w danej technologii.
Portfolio razem z CV i listem motywacyjnym stanowią komplet dokumentów, które mają przekonać potencjalnych pracodawców o przyjęciu cię do pracy w branży IT. CV to dokument, w którym prezentujesz m.in. swoje wykształcenie, kompetencje i dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Z kolei w liście motywacyjnym opisujesz, dlaczego chcesz podjąć daną pracę i w jaki sposób twój potencjalny pracodawca skorzysta na zatrudnieniu właśnie ciebie.
A jaką rolę w tej układance odgrywa portfolio? O ile w CV wymieniasz, co potrafisz, o tyle w portfolio to udowadniasz. W profesjonalnym portfolio do pracy w IT pokazujesz, jak w praktyce wykorzystujesz wykształcenie i umiejętności, którymi chwalisz się w CV.
Jeśli szukasz swojej pierwszej pracy jako programista IT, a co za tym idzie, nie możesz pochwalić się imponującym doświadczeniem zawodowym, profesjonalne portfolio może okazać się przepustką do wymarzonej posady.
Portfolio sprawdzi się, nawet jeśli masz już wyrobioną markę w branży IT. Wówczas stanowi ono podkładkę dla osoby, która chce cię zatrudnić. Załóżmy, że rekruter jest pewny, że nadajesz się na dane stanowisko, a do tego jesteś wart stawki, jaką sobie zażyczyłeś. Odpowiednio przygotowane portfolio będzie podstawą, aby przekonać osobę decyzyjną, aby zaakceptowała twoją kandydaturę.
Co powinno znaleźć się w portfolio programisty IT?
Profesjonalne portfolio to odpowiednio przemyślane portfolio. Nie wrzucaj do niego przypadkowych projektów. Skup się przede wszystkim na tych realizacjach, za pomocą których możesz najlepiej zaprezentować swoje kompetencje.
W portfolio możesz umieścić:
- linki lub screeny najlepszych projektów,
- ciekawe case study i success story,
- opinie i recenzje klientów, współpracowników czy pracodawców,
- kilka słów na swój temat.
W pierwszej kolejności umieść w portfolio projekty skończone i działające. Do tego zaprezentuj swój sposób myślenia, który doprowadził cię do zastosowania określonych rozwiązań. Pokaż cały proces, od zidentyfikowania problemu, poprzez wykonane działania, aż po efekt końcowy.
Jeśli dopiero zaczynasz karierę w branży IT, w portfolio umieścić projekty, które zrealizowałeś w ramach studiów, kursów czy szkoleń. Możesz także pochwalić się zadaniami, które wykonałeś na własne potrzeby. Nikt nie oczekuje od początkującego programisty IT zaprezentowania zaawansowanych projektów. Jednocześnie nie możesz zostawić rekrutera z niczym.
Co ważne, w portfolio możesz także zamieścić projekty grupowe i oznaczyć współpracowników. Oczywiście, jeśli ci wyrażą na to zgodę. Jeśli dany projekt realizowałeś dla konkretnej firmy, sprawdź, czy wasza umowa pozwala na umieszczenie kodu w portfolio. Może się tak zdarzyć, że klauzula poufności będzie tego zakazywać. Wówczas zaprezentowanie takiego kodu będzie niezgodne z prawem, a ty możesz ściągnąć na siebie kłopoty. W razie czego zawsze możesz poprosić firmę, dla której realizowałeś dany projekt, aby pozwoliła umieścić twoją część pracy w przygotowywanym przez ciebie portfolio. Musisz się jednak liczyć z odmową i zaakceptować taką odpowiedź.
Zwróć uwagę, aby w portfolio umieścić projekty, które będą uwzględniać:
- języki programowania, które znasz,
- rodzaje projektów realizowałeś (strony www, aplikacje itp.).
Jeśli tylko możesz, pokaż różnorodne projekty, które miałeś okazję realizować. W przeciwnym wypadku odpowiednio zaprezentuj konkretną umiejętność, w jakiej się specjalizujesz.
Poza tym w portfolio warto umieścić dokumentację README.md, dzięki której rekruter będzie w stanie zrozumieć, czego dokładnie dotyczy przedstawiany przez ciebie projekt, na jakie potrzeby został stworzony i co prezentuje.
Zadbaj także o estetykę prezentowanych przez siebie projektów. Usuń niepotrzebne linijki kodu, czy też postaw na konkretne formatowanie, język do nazywania funkcji, zmiennych czy klas.
Pamiętaj także, aby w portfolio umieścić dane kontaktowe i linki do twoich zawodowych profili w social mediach (np. LinkedIn, Facebook itp.).
Po tym w portfolio możesz pochwalić się rekomendacjami i poleceniami od dotychczasowych pracodawców czy zleceniodawców.
Jaką formę może mieć portfolio?
Skuteczne portfolio to takie, które możesz łatwo zaprezentować rekruterowi. A jeszcze lepiej, aby rekruter był w stanie sam ciebie znaleźć. Z tego względu w wielu branżach portfolio umieszcza się w internecie. Może być to twoja własna strona internetowa lub blog. Warto także wykorzystać w tym celu profil na GitHubie. W takim przypadku swoje najlepsze projekty umieść w repozytorium i dołącz do nich rzetelny opis.
Nie ma znaczenia, czy akurat aktywnie szukasz pracy, czy na wszelki wypadek chcesz zrobić wszystko, aby dać się znaleźć dobremu pracodawcy. Profesjonalnie przygotowane portfolio stanie się twoją przepustką do zdobywania wymarzonych zleceń jako programista IT. Dlatego warto przyłożyć się do przygotowania portfolio oraz systematycznie je aktualizować.
Masz już gotowe portfolio? Skontaktuj się z nami. Może akurat potrzebujemy kogoś takiego jak ty.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.