Fragment raportu „Wpływ wojny w Ukrainie na branżę IT” – „Ukraina jako outsourcingowa pula talentów”

Blog

Ukraina jest cennym ośrodkiem talentów IT. Szacuje się, w branży technologicznej pracuje ponad 285 tys. różnych specjalistów IT, od programistów, ekspertów od przetwarzania danych w chmurze, po inżynierów infrastruktury cyfrowej.

W przeciwieństwie do Rosji, gdzie większość talentów IT pracuje na rynku wewnętrznym, tylko 2% ukraińskich specjalistów IT świadczy usługi klientom krajowym. To powoduje, że większość pracuje dla międzynarodowych firm. Aż 60% informatyków pracuje dla firm outsourcingowych, które sprzedają swoje usługi klientom na Zachodzie.

Inni pracują w ponad 100 centrach badawczo-rozwojowych międzynarodowych gigantów technologicznych, takich jak Microsoft, Ericsson, Siemens i Oracle, mających swoją siedzibę w Ukrainie.

W kraju znajdują się również międzynarodowe start-upy i firmy technologiczne, w tym GitLab, Grammarly czy Template Monster.

Popyt na ukraińskich deweloperów jest tak silny już od ponad dekady. O tym, że kraj ten stał się miejscem, w którym rozwijają się talenty w obszarze IT, zadecydowała spuścizna sowieckiego nacisku na inżynierię i edukację techniczną. Trudny dostęp do nowych technologii i innowacji utrzymujący się przez wiele lat, gdy Ukraina wchodziła dopiero w okres rozwoju technologicznego, wywołał w młodych ludziach pęd do nauki. Dziś kierunki techniczne na ukraińskich uniwersytetach są jednymi z najpopularniejszych.

Ukraińscy programiści plasują się na 5. miejscu najlepszych specjalistów IT na świecie dzięki solidnej wiedzy technicznej, wysokiemu poziomowi znajomości języka angielskiego (70% mówi po angielsku na poziomie średniozaawansowanym) i znajomości nowych dyscyplin (Go, AI, big data, blockchain itp.). Dodatkowo pracują w dogodniejszych dla firm ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, strefach czasowych niż np. specjaliści z Azji. Ukraińscy programiści dzielą większość godzin pracy z dużą grupą krajów zachodnich. Dla porównania, firma technologiczna z Londynu współpracująca z programistami z Filipin dzieli tylko trzy godziny standardowego dnia pracy. Bliskość geograficzna sprawia, że Ukraina jest niezwykle dogodną lokalizacją dla rozwoju biznesu, ponieważ umożliwia płynną komunikację i przepływ pracy między rozproszonymi geograficznie zespołami.

Ukraina ma jeden z największych rynków outsourcingu IT w Europie. Znajduje się na liście 5 krajów z największą liczbą certyfikowanych ekspertów IT. Poza tym znajduje się również na liście 50 najbardziej innowacyjnych krajów.

Będąc liderem europejskiego rynku outsourcingu oprogramowania, Ukraina jest siedzibą wielu odnoszących sukcesy firm IT oferujących usługi w zakresie tworzenia stron internetowych, rozwoju mobilnego, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, VR, UI, UX, 3D, BPO itp. Główne ośrodki outsourcingu to Kijów, Charków, Odessa, Dniepr i Lwów.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.