Dlaczego współpraca z firmami outsourcingowymi opłaca się z perspektywy pracownika IT?

Blog

Branża IT oferuje swoim pracownikom coraz lepsze warunki zatrudnienia. Pracodawcy starając się wyjść naprzeciw potrzebom rynku, oferują pracownikom coraz więcej elastycznych form zatrudnienia. Jedną z nich jest IT Contracting. Na czym dokładnie polega kontrakt IT? Czy bycie pracownikiem zatrudnionym przez firmę outsourcingową jest opłacalne dla pracownika? W dzisiejszym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania. 

Czym charakteryzuje się kontrakting IT?

Jest to forma zatrudnienia w oparciu o umowę cywilnoprawną (kontrakt) nawiązaną pomiędzy kontraktorem (osobą wykonującą pracę) a pracodawcą. Bardzo często w nawiązaniu tego rodzaju współpracy pomagają agencje outsourcingowe, które profesjonalnie rekrutują pracowników. Zakres oraz zasady takiej współpracy regulowane są kontraktem, który pozwala zawrzeć dokładnie takie warunki, jakie odpowiadają obu stronom. 

Kontrakting IT bardzo prężnie rozwija się na polskim rynku pracy, coraz więcej pracodawców decyduje się na wdrożenie tej usługi w swoich firmach. Najistotniejszy w takiej współpracy jest fakt, że kontraktor podpisuje umowę z zewnętrzną agencją, która specjalizuje się w outsourcingu IT i świadczy swoje usługi dla konkretnych klientów. W momencie, kiedy dany projekt dobiega końca, firma odpowiednio wcześnie podejmuje działania mające na celu zapewnienie pracownikowi kolejnego kontraktu, dzięki czemu może on liczyć zarówno na różnorodne zadania, jak i ciągłość zatrudnienia. 

Co możesz zyskać zostając pracownikiem IT zatrudnionym przez agencję outsourcingową?

Stawka pracownika ustalana jest pomiędzy nim, a firmą outsourcingową. Takie firmy są w stanie zadbać o wiele aspektów, które mają na celu wsparcie kandydata i kończą się zyskiem dla obu stron. Dobre firmy outsourcingowe dbają o swoich specjalistów i starają się zapewnić im różnorodne zlecenia, które są jak najlepiej dopasowane do ich doświadczenia zawodowego. Bardzo istotny jest także aspekt finansowy. Specjalista zatrudniony na tę formę współpracy może otrzymać dużo większe wynagrodzenie niż w przypadku zatrudnienia na etacie. Ponadto, założenie własnej działalności gospodarczej, w którym taka firma może wesprzeć pracownika, pozwala na wykonywanie dodatkowych projektów freelancerskich oraz wliczanie wielu rzeczy w koszta prowadzonej działalności.

Główne zalety bycia pracownikiem IT działającym z firmą outsourcingową

Kontrakt IT oferuje wiele zalet nie tylko dla pracodawców, ale również dla pracowników. Oto najważniejsze z nich:

  1. Możliwość jak najlepszego dopasowania konkretnego projektu do dotychczasowego doświadczenia i umiejętności. 

Współpracując z firmą zajmującą się outsourcingiem, możemy liczyć na to, że specjaliści ds. HRu będą dysponowali rozbudowaną bazą klientów i projektów. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, z pewnością odpowiednio wyselekcjonują ofertę klientów i wybiorą dla nas projekt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym dotychczasowym kompetencjom.

  1. Możliwość poszerzania swojego doświadczenia ze względu na pracę przy wielu projektach, z różnymi zespołami ekspertów IT. 

Decydując się na kontrakt IT możemy liczyć na różnorodność. W odróżnieniu od pracy na etacie, która mogłaby zapewnić nam podobny rodzaj zadań i pracę w stałym środowisku, kontrakting IT zapewnia nam różny rodzaj zadań i pracę dla wielu klientów. Dzięki temu możemy zdobyć ciekawe, różnorodne doświadczenie, które z pewnością pomoże nam stwierdzić, w czym sprawdzamy się najlepiej. Dzięki temu możemy sprawniej zaplanować naszą ścieżkę kariery w przyszłości oraz budować pozycję eksperta na rynku pracy. 

  1. Propozycje projektów dające możliwość pracy w międzynarodowym środowisku przy użyciu najnowszych technologii. 

To kolejna niewątpliwa zaleta współpracy z firmą outsorucingową. Wiele z nich zapewnia swoim współpracownikom możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku, w ramach nearshoringu. Polscy specjaliści IT są szczególnie cenieni na zachodnich rynkach pracy, dzięki czemu nie muszą narzekać na brak ciekawych zleceń. Praca w międzynarodowym środowisku pozwala na zdobycie doświadczenia pod okiem najlepszych światowych ekspertów, przy użyciu nowoczesnych technologii, które mogą nie być jeszcze dostępne na polskim rynku.

  1. Wyższe wynagrodzenie niż w przypadku pracy na etacie u jednego pracodawcy.

Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu i wysokim umiejętnościom negocjacyjnym, firmy outsourcingowe są w stanie wynegocjować wyższe stawki w ramach kontraktu IT. W tym przypadku pracodawca nie musi martwić się o dodatkowe koszta związane z zatrudnieniem pracownika na etacie, dzięki czemu może wypłacić mu większe wynagrodzenie za sam projekt. 

  1. Firma outsourcingowa dba o ciągłość zleceń, wyszukiwanie projektów oraz zapewnienie pracy dla pracownika.

Tak jak pisaliśmy wyżej, dobra firma outsourcingowa dba o to, by pracownik nie miał przerw w projektach i zatrudnieniu. Kiedy poszukujemy zleceń na własną rękę, możemy mieć większą trudność z zapewnieniem sobie stabilności zawodowej. Nawet wtedy, kiedy zdecydujemy się na współpracę etatową dla jednego pracodawcy, jego firma w pewnym momencie może zdecydować się na cięcia etatowe lub nasza współpraca może nie ułożyć się tak dobrze, by uchronić nas przed luką w zatrudnieniu. 

  1. Firma outsourcingowa wspiera w komunikacji z bezpośrednimi przełożonymi.

Specjaliści ds. HRu, którzy pracują w konkurencyjnych firmach, mają duże umiejętności społeczne i negocjacyjne. Dzięki temu są w stanie pośredniczyć w komunikacji pomiędzy klientem a pracownikiem dbając o to, by współpraca układała się jak najlepiej dla obu stron.

  1. Wiele agencji outsourcingowych dba o dobrą atmosferę w zespole pracowników i dlatego organizuje np. imprezy integracyjne.

Prestiżowe firmy outsourcingowe dbają o dobrą atmosferę pracy. Zależy im na tym, by pracownicy czuli się ważną częścią zespołu, dlatego od czasu do czasu organizują różne imprezy integracyjne lub zapewniają ciekawe benefity w postaci szkoleń czy kursów. 

Czy warto zostać pracownikiem zatrudnionym przez firmę outsourcingową?

Kontrakting IT posiada wiele zalet, z których będą zadowolone przede wszystkim osoby ceniące sobie różnorodność projektów i wyzwań, a także możliwość współpracy z różnymi zespołami ekspertów, nierzadko w międzynarodowym środowisku. Warto jednak mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku każdej innej formy zatrudnienia, istnieją również minusy takiego rozwiązania. Osoby, które preferują stałe środowisko pracy, nie lubią zmian i widzą większe korzyści z możliwości, jakie daje praca na etacie raczej nie będą zadowolone. Jednakże, w innych przypadkach zapewne warto sprawdzić swoje siły i spróbować tej formy zatrudnienia. Może okazać się, że kontrakt IT otworzy nam wiele nowych drzwi i pozwoli umocnić swoją pozycję eksperta na rynku pracy. 

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.