Dlaczego warto zacząć programować? Ofert pracy w IT wciąż przybywa!

Blog

Liczba ofert pracy w 2022 IT wzrosła praktycznie o 100% w stosunku do poprzedniego roku. Takie dane podaje serwis No Fluff Jobs, publikujący oferty pracy w IT. Eksperci zaobserwowali również wzrost wynagrodzeń, bez względu na rodzaj umowy. Wnioski nasuwają się same – nauka programowania to niezwykle przydatna umiejętność, która może pomóc nam zdobyć świetnie płatną pracę. Jednakże, wiele osób rozważających rozpoczęcie kariery programisty zastanawia się od czego właściwie zacząć. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto zacząć programować i jak rozpocząć naukę od zera, by przebiegła szybko i sprawnie. 

Specjaliści IT poszukiwani

Jak wynika z raportu ABSL Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022, przedsiębiorcy poszukują głównie takich specjalistów, którzy mogą pochwalić się zarówno umiejętnościami technicznymi, jak i biznesowymi. Według respondentów, najbardziej rozwojowe dla firmy są kompetencje w zakresie analityki predykcyjnej (56,1%), znajomości technologii (46,3%) oraz umiejętności przywódcze (43,9%). W dalszej kolejności wymieniono kompetencje językowe (42,1%), inteligencję emocjonalną (37,8%), umiejętność programowania (36,6%) oraz kompetencje kierownicze (23,8%). Wśród kompetencji miękkich pracodawcy wymieniają głównie elastyczność, kreatywność, zorientowanie na działanie oraz umiejętność pracy w zespole. Jak widać, pracodawcy poszukują dziś zarówno wyspecjalizowanych programistów o wysokich kompetencjach technicznych, jak i menedżerskich. 

Zatrudnianie specjalistów czterokrotnie trudniejsze

Z raportu ABSL wynika również, że zatrudnianie programistów oraz innych specjalistów IT jest obecnie czterokrotnie trudniejsze, niż w 2021 roku, co jest informacją szczególnie korzystną dla osób pragnących rozpocząć karierę w tym sektorze. Aż 85% badanych przedsiębiorców w procesie rekrutacyjnym bierze pod uwagę poszukiwanie pracowników poza granicami dużych miast, a 54% poza granicami Polski. Aż 88% przedsiębiorców jest otwartych na możliwość pracy zdalnej, co stanowi świetną informację dla osób preferujących ten tryb pracy. 

Wysokie zarobki w IT

Duże zapotrzebowanie na specjalistów IT przekłada się oczywiście na zarobki. Według raportu No Fluff Jobs, płace z roku na rok rosną w kilkunastoprocentowym tempie. Serwis przeanalizował zmiany mediany dolnych i górnych widełek płacowych w specjalizacjach związanych z programowaniem, czyli Backend, Frontend i Fullstack. W przypadku Backendu i Frontendu odnotowano wzrost wynagrodzeń. W obszarze Fullstack dolna granica widełek pozostała bez zmian, natomiast górna nieco spadła. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć programiści pracujący na umowie B2B, zajmujący się Backendem. 

Na wysokie zarobki mogą również liczyć pracownicy, którzy nie zajmują się kodowaniem. Jedne z najwyższych wynagrodzeń otrzymują specjaliści zarządzający projektami i specjalizujący się w obszarze Big Data. 

Dlaczego warto nauczyć się programować?

Nauka programowania może zapewnić nam doskonały start w branży IT. Programowanie stanowi największą siłę większości przedsiębiorstw zajmujących się tym sektorem. Umiejętność kodowania pozwala wejść do nowego świata technologii, który daje nam wielkie możliwości rozwoju. Dzięki temu możemy tworzyć strony internetowe, aplikacje czy oprogramowanie. Praca programisty zapewnia nam wysokie zarobki, stabilność zatrudnienia, a także możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie. Zawód programisty otwiera przed nami wiele niezwykłych możliwości. 

Jak długo trwa nauka programowania od zera?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż tempo nauki w dużej mierze zależy od jej formy, naszych indywidualnych predyspozycji, czasu, który możemy na nią poświęcić i wewnętrznej motywacji. Warto jednak zaznaczyć, że ciężko nauczyć się kodowania w kilka dni. Zazwyczaj nauka programowania od zera trwa co najmniej kilka miesięcy, a w przypadku bardzo zaawansowanych umiejętności – nawet kilka lat. 

Jeżeli zaczynamy od zera, nauka programowania może zająć nam około 300 – 400 godzin. Poświęcając na nią 6 godzin dziennie, możemy zdobyć tę umiejętność w zaledwie 2 miesiące. Jeśli zaś dysponujemy ograniczonymi zasobami czasowymi i możemy poświęcić zaledwie 2 godziny, zdobycie tych kompetencji może zająć nam cały rok. Jednakże, w każdym z tych przypadków bardzo ważna jest wewnętrzna determinacja, cierpliwość oraz wytrwałość. 

Jaki język programowania najlepiej wybrać na początek?

Istnieje wiele języków programowania, mniej lub bardziej zaawansowanych. Na początku kariery warto zadać sobie pytanie – co najbardziej mnie interesuje? W jakim kierunku chcę się rozwijać? Jaki rodzaj oprogramowania chcę opanować? I na tej podstawie dokonać wyboru. 

Jeśli chcesz rozwijać się w kierunku Frontendu, warto rozpocząć naukę od JavaScript lub CSS. To świetny wybór dla osób, które cechuje zmysł estetyczny i chciałyby widzieć efekty swojej pracy od razu. Te języki programowania uchodzą za najpopularniejsze, a zarazem najłatwiejsze do początkowej nauki. 

Dla osób, które interesuje Backend, najlepszym wyborem na początek będzie Python. Tutaj najbardziej liczy się umiejętność analitycznego oraz logicznego myślenia i skrupulatność. Praca w tym sektorze obejmuje tworzenie algorytmów oraz wiele wyzwań logicznych. 

Jeżeli wiążemy swoją przyszłość z tworzeniem gier komputerowych, niezbędna może okazać się znajomość C++ lub C#. Z kolei do tworzenia aplikacji mobilnych najbardziej przydatna okazuje się Java i Swift. Znajomość Java może być niezbędna również w przypadku pracy przy systemach korporacyjnych. Umiejętność posługiwania się tym językiem pozwala współpracować przy zaawansowanych projektach software’owych, gdzie liczy się wytrwałość, cierpliwość i samodzielność w realizowaniu skomplikowanych zadań. 

Zapewnij sobie świetny start w IT

Podobnie jak znajomość języków obcych, programowanie stanowi jedną z najbardziej pożądanych umiejętności przez pracodawców, nie tylko tych działających w branży IT. Zapotrzebowanie na osoby posiadające zarówno kompetencje w tym zakresie, jak i umiejętność zarządzania projektami oraz zasobami ludzkimi, wciąż rośnie. Na uwagę zasługuje również fakt, że praca programisty zapewnia nam wiele wyzwań i daje niesamowite pole do rozwoju kompetencji. W takiej pracy z pewnością nie będziemy narzekać na nudę, a problemy, które możemy rozwiązywać, stanowią znakomity trening dla naszego umysłu. Zatem jeśli Twoje zainteresowania zmierzają w tym kierunku, warto otworzyć sobie drzwi do perspektywicznej i opłacalnej finansowo kariery w branży IT, która może odmienić Twoje życie!

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.