Dlaczego współpraca z firmami outsourcingowymi IT jest opłacalna dla klientów i inżynierów IT?

Blog

Znalezienie odpowiednich kandydatów na specjalistyczne stanowiska w branży IT nieraz stanowi trudne wyzwanie. Choć firmy IT oferują wysokie zarobki i bardzo korzystne warunki pracy, zapotrzebowanie na specjalistów obdarzonych konkretnymi umiejętnościami wciąż rośnie. Osoby dysponujące wysokimi kwalifikacjami rzadko poszukują pracy samodzielnie, a dotarcie do tak wąskiej grupy docelowej i przeprowadzenie owocnego procesu rekrutacyjnego może stanowić duże wyzwanie. Właśnie tutaj z pomocą przychodzą firmy outsourcingowe. Korzystanie z usług takich podmiotów posiada wiele zalet zarówno dla klientów (firm poszukujących pracowników), jak i inżynierów IT (osób poszukujących pracy). W dzisiejszym artykule omówimy największe zalety korzystania właśnie z tych firm.

Duża oszczędność czasu

Doświadczeni rekruterzy zatrudnieni w firmach IT doskonale wiedzą, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces rekrutacyjny, aby był on zoptymalizowany czasowo zarówno dla klienta, jak i potencjalnego pracownika. Zazwyczaj proces rekrutacyjny przeprowadzany przez firmę składa się z kilku etapów. Na początku analizuje się CV kandydata pod kątem specyficznych wymagań klienta, a następnie przeprowadza jeden lub więcej etapów rozmowy rekrutacyjnej. Nie każda firma zatrudnia doświadczonych HR Managerów, często za rekrutację zewnętrzną odpowiedzialny jest zatrudniony w danym przedsiębiorstwie pracownik działu kadr, bądź sam klient. Taka osoba nie zawsze jest w stanie precyzyjnie ocenić czy profil kandydata odpowiada wymaganiom danego stanowiska, przez co proces rekrutacyjny znacząco się wydłuża. Firmy outsourcingowe mają wypracowane pewne know-how, dzięki czemu szybko znajdują osoby, które doskonale nadają się do pracy na stanowisku proponowanym przez klienta. 

Jasne warunki współpracy oparte na wzajemnym zaufaniu

Dobre firmy outsourcingowe udostępniają klientom szczegółowe informacje na temat procesów rekrutacyjnych. Klient informowany jest na bieżąco np. o stosunku CV do ilości kandydatów zaproszonych na rozmowę. W dodatku pracownicy firm outsourcingowych bardzo szczegółowo analizują rozmowy z pracownikami pod kątem ich motywacji do zmiany pracy oraz umiejętności, również tych niewymienionych w CV. Duże doświadczenie i ciągły udział w bieżących procesach rekrutacyjnych sprawia, że pracownicy firmy są w stanie posłużyć klientowi cennymi radami na temat specyfiki rynku pracy w branży IT. Dzięki tym profesjonalnym poradom, klient może znacząco usprawnić procesy rekrutacyjne w swojej firmie. Warunki, na których opiera się współpraca pomiędzy firmą, a klientem są jasne od samego początku, dzięki czemu klient ma pełen wgląd w to, jak będzie przebiegał proces pozyskiwania idealnego kandydata na dane stanowisko.

Możliwość wymiany

To punkt, który ma szczególnie istotne znaczenie zarówno dla inżyniera IT, jak i klienta. Zdarzają się sytuacje, kiedy firma zatrudnia kandydata na dane stanowisko, po czym któraś ze stron rezygnuje ze współpracy jeszcze przed zakończeniem okresu próbnego. Tutaj z pomocą mogą przyjść firmy, które stosują zastępstwa oraz korzystają z profesjonalnej bazy firm i kandydatów. Niektóre profesjonalne firmy outsourcingowe IT są w stanie zaproponować danemu specjaliście alternatywne miejsce pracy, a klientowi właściwą osobę na dane stanowisko. 

Właściwa prezentacja firmy klienta

To, czy kandydat zdecyduje się na pracę w naszej firmie w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zostanie ona zaprezentowana. Dobra firma outsourcingowa powinna posiadać obszerną wiedzę na temat Employer Brandingu, czyli umiejętności przedstawienia atrakcyjnego wizerunku pracodawcy. Takie firmy często przygotowują profesjonalne raporty, dzięki którym są w stanie precyzyjnie ocenić, jakich miejsc pracy poszukują najlepiej wyspecjalizowani kandydaci. Działając w ten sposób, już na starcie są w stanie odpowiednio wypunktować zalety firmy i przedstawić ją jako atrakcyjnego pracodawcę, co zwiększa szansę na zatrudnienie najlepiej wykwalifikowanego pracownika. 

Doświadczenie i wiedza na temat branży IT

Rekruterzy specjalizujący się w zatrudnianiu pracowników IT biorą udział w profesjonalnych szkoleniach, które pozwalają rozwijać ich kompetencje oraz wiedzę dotyczącą nowoczesnych technologii. Dzięki temu są w stanie lepiej ocenić kompetencje kandydatów oraz dopasowanie profilu zawodowego do potrzeb konkretnego stanowiska. 

Profesjonalne negocjacje i realizacja formalności

Bardzo często to nie klient, a firma outsourcingowa rozlicza się z pracownikiem. Pozwala to na prowadzenie profesjonalnych negocjacji w taki sposób, by współpraca pomiędzy klientem a specjalistą była satysfakcjonująca dla obu stron. Ponadto, firma outsourcingowa zazwyczaj dopina wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem pracownika. Podpisanie umowy, wypłacanie wynagrodzenia czy nawet obsługa kadrowo-płacowa bądź dostarczenie pracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy stoją po stronie firmy, a nie klienta. Dzięki temu klient ma pewność, że pracownik otrzymuje odpowiedni onboarding, a jego firma może poświęcić czas na inne działania. 

Wsparcie w komunikacji i dbałość o atmosferę

Jak pokazują raporty przygotowane przez profesjonalne firmy outsourcingowe, dobra komunikacja pomiędzy pracownikiem a bezpośrednim przełożonym ma szczególnie istotne znaczenie dla udanej współpracy i obustronnej satysfakcji. Profesjonalna firma zapewnia wsparcie w tym zakresie, dbając o dobrą atmosferę w miejscu pracy. Często organizuje również różnego rodzaju imprezy integracyjne, dzięki czemu pracownicy mogą poczuć się istotną częścią zespołu. 

Możliwość pracy przy międzynarodowych projektach

Współpraca z firmą outsourcingową jest korzystna nie tylko z perspektywy przedsiębiorcy, ale także kandydata. Kontrakt IT daje możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego opartego na pracy przy różnych projektach, nierzadko w międzynarodowym środowisku, pod okiem doskonale wykwalifikowanych ekspertów. Dzięki temu kandydaci mogą umacniać swoją pozycję na rynku pracy. W dodatku, takie firmy zapewniają ciągłość zleceń, stale wyszukując najciekawszych projektów pasujących do profilu zawodowego konkretnego specjalisty. 

Czy warto skorzystać z usług firmy outsourcingowej IT?

Na to pytanie każdy przedsiębiorca i potencjalny pracownik powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Branża IT zmienia się tak dynamicznie, że bez pomocy doświadczonych, certyfikowanych rekruterów owocne przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego może okazać się trudnym wyzwaniem – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i osoby poszukującej zatrudnienia. Warto podkreślić, że Polska często wskazywana jest jako jeden z najatrakcyjniejszych regionów dla nearshoringu (formy outsourcingu stosowanej przez zagraniczne przedsiębiorstwa). Duża liczba osób z wyższym wykształceniem, dobra znajomość języka angielskiego, korzystne położenie geograficzne oraz niższe niż w państwach Europy Zachodniej oczekiwania finansowe sprawiają, że zagraniczni przedsiębiorcy chętnie zatrudniają Polaków na stanowiska wymagające wysokich kompetencji. Dlatego z perspektywy pracownika warto skorzystać z usług firmy, która umożliwi nam współpracę w międzynarodowym środowisku. 

Przedsiębiorcy, którym zależy na zatrudnieniu kompetentnego pracownika bez poświęcania dużej ilości czasu, zdecydowanie powinni rozważyć współpracę z doświadczoną firmą outsourcingową. Działając na własną rękę możemy nieco zaoszczędzić, lecz jest to krótkoterminowe – koszta wynikające z nieudanej rekrutacji i konieczności zatrudniania nowej osoby na miejsce niewłaściwego kandydata, niejednokrotnie przewyższają opłaty, które pobierają pracownicy firm outsourcingowych. 

Jeśli szukasz sprawdzonej firmy zajmującej się rekrutacją IT, zapraszamy do kontaktu!

Joanna Baar 

Sales and Marketing Director

E-mail: j.sawicka@teamconnect.pl

Telefon: +48 608 081 187 

Skype/Teams: j.sawicka@teamconnect-a-dziedzic

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.