Nearshoring – dlaczego zagraniczne przedsiębiorstwa stawiają na polskie firmy IT?
Tematy: Cyberbezpieczeństwo, czym jest nearshoring, Nearshoring, Outsourcing, Outsourcing do Polski, Polskie firmy IT, Rozwój usług IT w Polsce
Rozwój technologii informacyjnych oraz możliwość wykonywania pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie, przyczyniły się do zmian w dynamice na rynku pracy. Dla coraz większej ilości przedsiębiorstw granice państw i odległości między nimi przestają mieć znaczenie, dochodzi do rozszerzenia współpracy międzynarodowej. Od wielu lat Polska wymieniana jest w czołówce najlepszych lokalizacji dla outsourcingu IT w modelu nearshoring. Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy można wymienić przede wszystkim wysokie kompetencje polskich specjalistów IT oraz mniejsze koszty zatrudnienia.
Czym jest nearshoring?
Nearshoring to jeden z najpopularniejszych modeli outsourcingu IT. Polega na korzystaniu z usług zewnętrznych specjalistów zamieszkujących relatywnie bliskie regiony – zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Główne korzyści wynikające z tego modelu to:
- dostęp do konsultantów IT o różnych kompetencjach – nearshoring pozwala korzystać z usług światowej klasy specjalistów specjalizujących się w różnych obszarach IT. Dzięki temu z łatwością można wdrożyć rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i pomóc mu w dalszym rozwoju.
- optymalizacja kosztów i cyberbezpieczeństwo – korzystanie z nearshoringu jest bardzo opłacalne finansowo z perspektywy zachodniego przedsiębiorstwa. Jednocześnie współpraca ze światowej klasy specjalistami oznacza pracę w bezpiecznym środowisku.
- brak barier kulturowych i sprawna komunikacja – dzięki temu, że specjaliści pochodzą z części świata, które są tożsame kulturowo i obejmują tę samą strefę czasową, kontakt pomiędzy przedsiębiorstwem a konsultantem IT jest szybki, sprawny i bezproblemowy.
Nearshoring szczególnie mocno rozwinął się w krajach Europy Wschodniej (tj. Polska, Czechy, Ukraina), które oferują wysokiej jakości usługi świadczone przez doświadczonych, kompetentnych specjalistów IT.
Współpraca z niemieckimi i skandynawskimi firmami
Państwa, które szczególnie chętnie współpracują z Polskimi firmami to przede wszystkim Niemcy oraz firmy skandynawskie. Jeszcze kilka lat temu niemieckie firmy wyrażały niewielkie zainteresowanie outsourcingiem IT. Jednakże w czasie pandemii trendy na rynku zaczęły ulegać zmianie, a nasi zachodni sąsiedzi szybko znaleźli się w czołówce krajów europejskich najchętniej nastawionych na współpracę zewnętrzną. Zwiększone zaufanie do outsourcingu przełożyło się na poszukiwanie specjalistów, którzy posiadają wysokie kompetencje, ale cennik ich usług jest niższy niż w przypadku onshoringu. Badania przeprowadzone przez Whitelane Research wykazują, że aż 73% firm korzystających z nearshoringu decyduje się na kontynuowanie pracy w tym modelu – w takim samym lub nawet większym zakresie. Statystyki wykazują, że projekty realizowane w ramach współpracy nearshoringowej cechują się wyjątkowo wysoką jakością.
Dlaczego outsourcing do Polski jest tak opłacalny?
Polska to jeden z najpopularniejszych kierunków nawiązywania współpracy nearshoringowej dla zachodnich przedsiębiorstw. Główne zalety takiej współpracy to:
- Duża liczba wykwalifikowanych programistów – obecnie największym problemem branży IT w państwach zachodnich są braki kadrowe. Jak szacują eksperci, ponad 70% pracodawców z branży IT doświadczyło trudności w zatrudnieniu specjalistów o konkretnych umiejętnościach, a z roku na rok problem wciąż się pogłębia. Poszukiwanie konsultantów IT poza granicami kraju wydaje się znakomitym rozwiązaniem na wypełnienie tej luki rynkowej. Liczba wykwalifikowanych programistów w Polsce jest znacznie większa niż w Niemczech bądź w państwach skandynawskich.
- Bliskość geograficzna i kulturowa – powodem, dla którego przedsiębiorstwa z Zachodniej Europy decydują się na współpracę ze swoimi sąsiadami, jest przede wszystkim podobna organizacja i kultura pracy. Współpraca z krajami azjatyckimi, w których pracuje się zupełnie inaczej może zaowocować wieloma nieporozumieniami i problemami komunikacyjnymi. Ponadto, takie kraje znajdują się w innej strefie czasowej, co znacznie utrudnia skuteczne komunikowanie się w czasie rzeczywistym. Przedsiębiorcy z Niemiec i krajów skandynawskich mają pewność, że współpracując z Polakami pracują z ludźmi, którzy mają podobną kulturę pracy. Dodatkowo, Polacy uznawani są za jeden z najbardziej pracowitych narodów na świecie i znacznie wzbogacają gospodarkę wielu innych krajów.
- Niższe stawki – stawki polskich programistów są znacznie niższe niż stawki ich zachodnich kolegów, co ma kluczowe znaczenie dla pracodawców. Średni stosunek płac wynosi 2:1, co oznacza, że właściciel firmy może zatrudnić dwóch polskich programistów za cenę jednego niemieckiego lub skandynawskiego. Nie bez znaczenia okazują się również koszty rekrutacji, benefitów, opieki zdrowotnej, podatków lub utrzymania biura. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników może się okazać, że decyzja o zatrudnieniu polskich pracowników może kosztować nawet kilkakrotnie mniej niż współpraca ze specjalistami z własnego kraju.
- Oszczędność czasu – kolejną istotną kwestią okazuje się czas potrzebny na zatrudnienie odpowiedniego kandydata. Przykładowo, proces rekrutacji pracownika w Finlandii trwa średnio pół roku. Przy wyborze polskiego pracownika, czas oczekiwania można skrócić nawet do jednego miesiąca. Dzięki temu można znacznie szybciej realizować istotne projekty i rozwijać firmę.
- Znakomite umiejętności – polscy programiści osiągają doskonałe wyniki i są uznawani za jednych z najlepszych specjalistów na świecie. Według Olimpiady programistycznej, Polacy zajmują trzecie miejsce wśród najlepszych programistów świata.
- Płynna komunikacja – Polacy cechują się dobrą znajomością języka angielskiego. Według Wikipedii, aż 37% wszystkich Polaków zna ten język. Dlatego zagraniczni przedsiębiorcy mają pewność, że komunikacja będzie przechodzić płynnie i bezproblemowo.
Rozwój usług IT w Polsce
Nie da się ukryć, że usługi informatyczne w naszym kraju rozwinęły się bardzo dynamicznie, co oznacza znakomitą wiadomość nie tylko dla polskich, ale również zagranicznych przedsiębiorców. Ponadto, oferty pracy obejmują nie tylko osoby o ścisłych specjalizacjach, ale również personel administracyjny. Okazuje się, że zatrudnianie polskich rekruterów i pracowników administracyjnych jest bardzo opłacalne. Dodatkowo wzrasta innowacyjność procesów informatycznych. Sprawdzone rozwiązania są wdrażane przy wsparciu zagranicznych partnerów, co bardzo usprawnia wszelkie procesy i pozwala rozwijać zarówno firmy, jak i kompetencje polskich specjalistów.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.