Fragment raportu „Wpływ wojny w Ukrainie na branżę IT” – „Czy będziemy świadkami wielkiej migracji technologicznej?”

Blog

To oczywiste, że w wyniku wojny wielu Ukraińców wyemigruje do innych krajów europejskich. Przede wszystkim dlatego, że osoby pracujące w branży technologicznej kwalifikują się do uzyskania preferencyjnych wiz i mają zasoby, by przeprowadzić się z całą rodziną. Dlatego doświadczeni specjaliści IT będą mieli wiele możliwości do przeprowadzki do Europy Zachodniej. Ponieważ firmy będą zabiegać o wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, możliwe, że dojdzie do technologicznego odpływu talentów z Ukrainy do reszty Europy.

Izraelski twórca stron internetowych Wix już zaoferował tysiącu miejscowym pracownikom i ich rodzinom tymczasową ewakuację do Turcji, podczas gdy wiele innych firm technologicznych, takich jak ukraiński gigant outsourcingowy Ciklum i startup AppsFlyer z San Francisco, planują przenieść ukraiński personel w bezpieczne miejsce. SoftServe, jedna z największych ukraińskich firm outsourcingowych, przeniosła około 2 tys. pracowników z Ukrainy. Mniej więcej połowę tej liczby na zachód kraju, a resztę do Polski i Bułgarii.

Niektórzy dyrektorzy ukraińskiej branży technologicznej obawiają się, że zrozumienie i wsparcie, jakie mają obecnie od zagranicznych klientów, którzy nie otrzymują pełnej obsługi, nie będą trwać wiecznie. Niektórzy twierdzą również, że przygotowują kolejne plany awaryjne, aby przenieść wszystkich pracowników z Ukrainy do krajów sąsiednich, jeśli Rosja przejmie kontrolę nad większą częścią kraju.

Czy rosja doświadczy drenażu talentów w dziedzinie technologii podczas wojny?

Rosja i Białoruś są coraz częściej postrzegane jako niestabilne miejsca do prowadzenia biznesu, co oddziałuje na sytuację pracowników branży IT. Firmy zatrudniające pracowników technicznych w tych krajach prawdopodobnie przynajmniej zbadają otwarcie biur w UE i przeniesie pracowników, którzy
są otwarci na tę możliwość. W następstwie tej wojny zainteresowanie prawdopodobnie będzie wysokie.

Jeśli sankcje nakładane na Rosję się utrzymają, a izolacja kraju na arenie międzynarodowej będzie trwała, wielu pracowników IT z pewnością rozważy emigrację. W innych miejscach będą mieli zdecydowanie więcej możliwości, a ich kompetencje będą lepiej opłacane. Ważnym czynnikiem może tu być także utrzymujący się słaby kurs rubla.

W interesie Europy i UE byłoby ułatwienie wysoko wykwalifikowanym pracownikom imigracji z Rosji. Pomogłoby to krajom europejskim w zatrudnianiu poszukiwanych inżynierów oprogramowania, których w tym rejonie jest wciąż za mało. Takie posunięcie zaszkodziłoby również Rosji, która straciłaby wiedzę technologiczną, którą trudno zastąpić. Jednak nie jest to jeszcze przesądzony scenariusz. Jeśli Europa zdecyduje o zakazie wydawania wiz obywatelom Rosji (takie plany rozważa np. Portugalia), wówczas wielka rosyjska pula talentów technologicznych rozprzestrzeni się na cały świat. Firmy międzynarodowe, które teraz mają swoje biura w Rosji, mogą chcieć przenieść je do USA, na Bliski Wschód, czy do Azji. W niedługim czasie może się okazać, że osoby pracujące w branży technologicznej w Rosji to jedni z najłatwiejszych do zatrudnienia specjaliści IT.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.