Fragment raportu „Wpływ wojny w Ukrainie na branżę IT” – „Wpływ wojny na branżę technologiczną”

Blog

Kwestia jak długo branżę IT w Ukrainie może kontynuować swoją działalność pozostaje niepewna. To z kolei znacząco wpływa na globalny rynek usług IT i może stanowić zagrożenie dla wielu firm z całego świata.

Sektor IT Ukrainy zatrudnia prawie 45% siły roboczej za pośrednictwem firm outsourcingowych, które w większej części działają jako wsparcie firm międzynarodowych. Jeśli ukraiński sektor IT miałby się załamać, mogłoby to również wpłynąć na firmy europejskie. Zablokowanie usług IT z Ukrainy może cyfrowo sparaliżować Zachód. W przypadku każdej firmy, w której większość personelu pracuje z Ukrainy i które nie były przygotowane na to co się stało, wpływ będzie ogromny, dopóki sytuacja nie wróci do normy. Chociaż konflikt stwarza poważne wyzwania, Ukraina pokazuje, że potrafi dostosowywać się do zmieniających się warunków zewnętrznych i nowych realiów.

JAK REAGUJE ŚWIAT TECHNOLOGII

Fakt, że tak wiele firm technologicznych zajmuje stanowisko, wobec tego konfliktu jest bezprecedensowy. W ostatnich tygodniach prawie wszystkie duże firmy IT dołączyły do globalnych sankcji gospodarczych Zachodu wobec Rosji.

Zakazano eksportu wielu technologii, które można wykorzystać do budowy broni lub infrastruktury wojskowej. Obejmują one półprzewodniki i inną mikroelektronikę, sprzęt telekomunikacyjny, czujniki, technologię lotniczą, systemy nawigacyjne czy sprzęt morski.

To powoduje, że Rosja staje się coraz bardziej izolowana w świecie, także technologicznym. Meta, Google, IBM, Amazon, Netflix, Spotify, Apple Pay, Twitch, Adobe, Intel, AMD i wiele innych firm z branży wstrzymują sprzedaż, współpracę, zawieszają usługi lub ograniczają działalność. Dotyczy to nawet firm działających w obszarze kryptowalut. Ponieważ w technologii wszystko jest ze sobą powiązane, Rosja może mieć wkrótce problemy np. z łańcuchem dostaw.

Z drugiej strony płynie wsparcie dla Ukrainy. CD Projekt Red przekazał 1 mln zł na pomoc humanitarną, a Elon Musk wysłał do Ukrainy stacje Starlink w natychmiastowej odpowiedzi na prośbę ukraińskiego ministra ds. transformacji cyfrowej. Wiele firm prowadzi podobne działania, dostarczając pomoc materialną, wspierając pracowników i ich rodziny. W pomoc włącza się także globalna społeczność organizując np. cyberataki na infrastrukturę rosyjską.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.