Jak dopasować strategię firmy do potrzeb specjalistów IT?

Blog

Bezskutecznie poszukujesz specjalistów IT do realizacji firmowych projektów? Zmagasz się z dużą rotacją na kluczowych stanowiskach w dziale IT, przez co nieustannie mierzysz się z opóźnieniami? A może twój zespół IT potrzebuje tylko sporadycznego wsparcia? Rynek pracy się zmienia, co coraz częściej znajduje odzwierciedlenie w problemach z zatrudnieniem specjalistów IT. Jak temu zaradzić? Sprawdź, jak dopasować swoją firmę do potrzeb kontraktorów IT. 

Czego oczekują kontraktorzy IT w 2023 roku?

Praca na etacie coraz rzadziej trafia na listę marzeń specjalistów z branży IT. Wprost przeciwnie, coraz większą popularnością cieszą się formy zatrudnienia, które pozwalają na większą elastyczność i dopasowanie pracy do własnych potrzeb. 

Z kolei sytuacja na rynku pracy sprawia, że jeśli chcesz współpracować z najlepszymi specjalistami IT, to ty musisz się do nich dopasować. Jednak, aby to zrobić, najpierw musisz odkryć, czego oni tak naprawdę potrzebują. 

Oczywiście specjaliści IT nie są jednorodną grupą, a motywacja do pracy może się zmieniać w zależności od etapu życia potencjalnych pracowników. Nie da się jednak ukryć, że dla obecnych specjalistów aspekt finansowy jest tylko jednym z wielu, jaki biorą pod uwagę przy wyborze pracodawców czy zleceniodawców. Co zatem liczy się dla współczesnych specjalistów z branży IT? Przyjrzyjmy się temu bliżej. 

Na co zwracają uwagę współcześni kontraktorzy IT?

Jednym z najważniejszych czynników, jaki wpływa na chęć podjęcia zatrudnienia w danej firmie, jest środowisko pracy. Potencjalni pracownicy zwracają uwagę na zarówno na osoby, z którymi przyjdzie im współpracować, jak i kulturę firmy, w której podejmą pracę. Oznacza to, że niekorzystne warunki pracy spowodują, że rotacja na danym stanowisku będzie duża, a ty nieustanie będziesz prowadził rekrutację na jeden wakat. 

Poza tym specjaliści IT coraz częściej poszukują ambitnych projektów, dzięki którym będą mogli się rozwijać. Do tego dochodzi możliwość współtworzenia innowacyjnych produktów, które choć w minimalnym stopniu będą zmieniać świat, w jakim żyjemy. Do wyboru danego zlecenia specjalistów IT zachęca również możliwość pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii i frameworków.  

Pomimo tego, że praca na etacie nie jest niezbędna, dla specjalistów IT wciąż liczy się stabilność zatrudnienia. Zarządzanie firmą w stylu Elona Muska, który wymaga ekstremalnego zaangażowania w projekt i długich godzin pracy, po czym z dnia na dzień zwalnia część pracowników, jest skazane na niepowodzenie.  

Poza tym specjaliści IT mają dość wieloetapowych rekrutacji, które ciągnął się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. 

Zwiększające się wymagania specjalistów IT sprawiają, że część firm nie będzie w stanie znaleźć doświadczonych pracowników, będących w stanie realizować kluczowe projekty. W takim przypadku warto skorzystać z usługi IT Contractingu, czyli zlecenia usług IT zewnętrznej firmie outsourcingowej. 

Na czym polega IT Contracting?

IT Contracting to rodzaj elastycznej formy współpracy ze specjalistami z branży IT na czas realizacji danego projektu przez twoją firmę. Polega ona wypożyczeniu niezbędnych pracowników z firmy outsourcingowej, bez konieczności samodzielnego przeprowadzania rekrutacji, faktycznego zatrudniania specjalistów IT na etacie i prowadzenia obsługi kadrowo-płacowej we własnym zakresie. 

Jakie zalety ma usługa IT Contractingu?

Taki rodzaj współpracy z kontraktorami IT jest korzystny dla wszystkich stron. Jako przedsiębiorca masz praktycznie natychmiastowy dostęp do wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów IT, którzy w danym momencie są niezbędni do realizacji projektu w twojej firmie. Możesz wynająć zarówno pojedynczego kontraktora IT (tzw. body leasing), jak i cały zespół (tzw. team leasing). 

Do tego wynajęci przez ciebie specjaliści mogą realizować projekty krótko- lub długoterminowe. Załóżmy, że twój obecny zespół nie wyrabia się ze swoimi zadaniami. W takim przypadku możesz wynająć dodatkowych kontraktorów IT, którzy wspomogą twoich pracowników. Jednak równie dobrze możesz zlecić kontraktorom IT wykonanie całego projektu od A do Z. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb twojej firmy. 

Warto także podkreślić, że znalezienie wykwalifikowanych specjalistów IT na rynku to jedno. Natomiast przekonanie ich, że powinni pracować wyłącznie dla ciebie, to zupełnie inny poziom trudności. Może cię kosztować mnóstwo czasu i pieniędzy, a i tak nie masz pewności, że cały proces zakończy się sukcesem. Z kontraktorami IT jest inaczej. To nie ty ani twój dział HR zajmujecie się rekrutacją. Wystarczy, że zgłosisz się do firmy outsourcingowej i przedstawisz, jakich specjalistów IT akurat potrzebujesz. To już do firmy outsourcingowej świadczącej usługi IT Contractingu będzie należało skompletowanie zespołu, który spełni twoje oczekiwania pod względem doświadczenia, kompetencji, a także wynagrodzenia. 

Oczywiście IT Contracting przynosi także korzyści samym kontraktorom. Po pierwsze, również i oni mogą liczyć na elastyczność. Sami mogą decydować, czy chcą w danym okresie pracować dla jednego klienta, czy wolą realizować kilka projektów naraz. Praca w ramach usługi IT Contracting to również sposób, aby specjaliści mogli cały czas się rozwijać i pogłębiać swoje doświadczenie poprzez współpracę z nowatorskimi markami.  

Masz problem ze znalezieniem doświadczonych specjalistów IT do swoich projektów? Najwyższy czas zmienić podejście. Zamiast prowadzić własną rekrutację, skorzystaj z usługi IT Contractingu. Już dziś skontaktuj się z nami i powiedź, jakich specjalistów potrzebujesz. 

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.