Jak przygotować CV do pierwszej pracy w branży IT?

Blog

Szukasz swojej pierwszej pracy w branży IT i właśnie natrafiłeś na ogłoszenie firmy, wobec której nie możesz przejść obojętnie? Zanim zaaplikujesz na wymarzone stanowisko, krytycznym okiem przejrzyj swoje CV. Jeśli masz wątpliwości, czy zdołasz za jego pomocą przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę, to jesteś w dobrym miejscu. Sprawdź, jak przygotować CV do pierwszej pracy w branży IT. 

Czym jest CV?

Zgodnie z definicją, CV to twój życiorys zawodowy, na który składają się twoje umiejętności i doświadczenia. Jednak my nie jesteśmy od definicji, tylko od praktyki. A patrząc pod tym kątem, CV to dokument, za pomocą którego masz zrobić odpowiednie wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Co jednak kluczowe, nie chodzi wcale o to, abyś za pomocą CV olśnił rekrutera swoim wykształceniem, umiejętnościami czy tym, co robisz po godzinach. Zamiast tego twoje CV ma pokazać, że masz kompetencje niezbędne do tego, aby pracować na stanowisku, na którym w danej firmie jest akurat wakat. To właśnie tego szuka rekruter w CV i do kolejnego etapu przepuszcza osoby, które te wymogi spełniają. 

Jakie są ogólne zasady tworzenia CV w branży IT?

  • Pisz prawdę

Najważniejszą zasadą tworzenia CV jest pisanie prawdy. Podanie w CV umiejętności, których nie posiadasz, wymienianie projektów, których nigdy nie realizowałeś, opisywanie doświadczenia, którego nigdy nie zdobyłeś, to prosty przepis na porażkę. 

Bazując na kłamstwie, pracy i tak nie dostaniesz, a tylko spalisz za sobą mosty. Nawet jeśli w przyszłości zdobędziesz kolejne kompetencje, drzwi do danej firmy mogą pozostać zamknięte.  

Uważaj też na małe kłamstewka. Na przykład nie pisz, że znasz język angielski branżowy, jeśli potrafisz porozumiewać się w tym języku wyłącznie na gruncie prywatnym. 

  • Pisz pod danego pracodawcę

Dla każdego potencjalnego pracodawcy twórz osobne CV. Oczywiście możesz korzystać z jednego wzoru, jednak każdy z nich wypełnij informacjami, które są ważne z punktu widzenia danego stanowiska. A skąd masz wiedzieć, co to mają być za informacje? Z ogłoszenia o pracę. Po prostu zwróć uwagę na wymagania danej firmy i w pierwszej kolejności to o nich napisz w swoim CV. Resztę swoich kompetencji potraktuj jako dodatek lub w ogóle je pomiń, jeśli CV zrobi się zbyt obszerne. 

  • Pisz konkretnie 

Jeśli aplikujesz do swojej pierwszej pracy w branży IT, możesz założyć, że rekruterzy mają do przejrzenia dziesiątki CV podobnych do twojego. Dlatego postaw na jakość, a nie na ilość. Postaraj się umieścić niezbędne informacje na 1-2 stronach A4. Wierz nam, raczej nikt nie będzie miał czasu, aby czytać dłuższe życiorysy. 

  • Pisz przejrzyście

Tworząc CV, postaraj się ułatwić pracę rekruterowi. W tym celu zadbaj o przejrzystość dokumentu. Podziel go na sekcje, najważniejsze elementy wypunktuj, możesz także zastosować pogrubienia. Dzięki temu najważniejsze informacje od razu będą rzucać się w oczy, a przeglądanie twojego CV nie będzie męczące. 

  • Pisz poprawnie 

Owszem, CV to nie konkurs ortograficzny. Jednak nie znaczy to, że możesz wysłać potencjalnemu pracodawcy dokument, w którym roi się od błędów. Jeśli nie chcesz zostać uznany za osobę niechlujną i niedokładną, sprawdź swoje CV pod kątem ewentualnych błędów językowych. W ten sposób również okazujesz szacunek potencjalnemu pracodawcy. 

  • Wydrukuj, zanim wyślesz

Tworząc swoje CV, musisz wziąć pod uwagę, że może zostać ono wydrukowane. Dlatego, zanim zaaplikujesz na dane stanowisko, wydrukuj swoje CV na próbę i sprawdź, jak się prezentuje. Zwróć uwagę na wielkość i czytelność czcionek, dobrane kolory, a także, czy stworzony przez ciebie tekst się nie rozjeżdża.  

Znasz już ogólne zasady tworzenia CV. Teraz przyjrzymy się, z jakich elementów powinien składać się ten dokument. 

Z jakich sekcji składa się dobre CV w branży IT?

Każde CV powinno składać się z następujących sekcji:

– dane osobowe,

– umiejętności,

– doświadczenie w IT,

– wykształcenie,

– dodatkowe kompetencje,

– dodatkowe informacje,

– klauzula o ochronie danych. 

Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Dane osobowe 

Na dane osobowe składają się:

– imię i nazwisko,

– data urodzenia,

– adres kontaktowy,

– adres e-mail,

– numer telefonu. 

Może dodać także linki do swoich kont w mediach społecznościowych oraz miejsce w sieci, jeśli np. prowadzisz swojego bloga lub masz własną stronę internetową. 

Co jednak najważniejsze, dopilnuj, aby podane przez ciebie dane były poprawne i aktualne. W przeciwnym razie potencjalny pracodawca nie będzie miał jak się z tobą skontaktować. 

Umiejętności 

To jedna z najważniejszych sekcji twojego CV. Skup się przede wszystkim na tych umiejętnościach, które są niezbędne w kontekście wykonywania pracy na stanowisku, na które aplikujesz. To właśnie te umiejętności powinieneś szczególnie podkreślić. 

Co ważne, podaj w CV nie tylko kompetencje twarde, czyli np. znajomość danego języka programowania, ale i kompetencje miękkie, które mogą być przydatne w nowej pracy. 

Dodatkowo możesz określić poziom posiadanych umiejętności, np. w skali od 1 do 10. 

Doświadczenie w IT

Jeśli dopiero szukasz pierwszej pracy w IT, możesz zastanawiać się, co wpisać w tej sekcji, aby nie wyglądała ona zbyt ubogo. W takim przypadku wymień projekty, jakie zrealizowałeś w trakcie studiów, kursów czy szkoleń. A może stworzyłeś program lub aplikację na własne potrzeby i możesz się nią pochwalić? 

Wykształcenie

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w branży IT, to ta sekcja, zaraz obok „umiejętności” będzie kluczowa dla twojego CV. Podaj w niej nazwę uczelni wraz z okresem, w jakim odbywała się nauka. Zacznij od tej, którą kończyłeś jako ostatnią i cofaj się w czasie. Co ważne, jeśli masz wykształcenie wyższe, nie musisz wspominać o gimnazjum czy szkole podstawowej. 

Poza tym właśnie w tym miejscy wymień wszelkiego rodzaju kursy czy szkolenia, w których zdobyłeś umiejętności, które wykorzystasz w nowej pracy. 

Dodatkowe kompetencje

Ta sekcja służy do przedstawienia twoich kompetencji, którymi możesz się pochwalić, ale które niekoniecznie wiążą się bezpośrednio z pracą, do której aplikujesz. Możesz tu wpisać znajomość dodatkowego języka obcego, czy obsługi programu komputerowego itp. 

Dodatkowe informacje

Z kolei w tym miejscu pokrótce opisz swoje hobby. To nie musi być nic nadzwyczajnego. Najważniejsze, aby było zgodne z prawdą. 

Klauzula o ochronie danych

Klauzula o ochronie danych to tak naprawdę najważniejsza część CV. Bez niej pracodawca nie może przetwarzać twoich danych osobowych, co automatycznie eliminuje cię z procesu rekrutacji. Jak wygląda taka klauzula? Oto przykład, który możesz skopiować do swojego CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Wiesz już, jak napisać CV, gdy starasz się o pierwszą pracę w branży IT. Jeśli posłuchasz naszych wskazówek, na pewno stworzysz dokument, obok którego żaden pracodawca nie przejdzie obojętnie. Powodzenia!

A jeśli rozglądasz się za nową pracą w branży IT, skontaktuj się z nami. Może szukamy kogoś takiego jak ty.  

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.