Jak rozpocząć cyfrową transformację swojego biznesu?

Blog

Transformacja cyfrowa to dość szerokie pojęcie. Nie musi odnosić się wyłącznie do wdrażania najnowszych technologii. W wielu przypadkach może oznaczać również zmianę podejścia do prowadzenia biznesu.

W praktyce może dotyczyć również zmiany stylu zarządzania, modelu biznesowego lub odkrycia nowych źródeł przychodów. Wychodzi na to, że każda transformacja może przebiegać inaczej, nie istnieje gotowe rozwiązanie, które w pełni odpowiadałoby każdemu właścicielowi przedsiębiorstwa. Istnieją jednak pewne wskazówki, które warto wdrożyć, by w optymalny dla nas sposób rozpocząć cyfrową transformację własnego biznesu. 

Czym jest transformacja cyfrowa Twojego biznesu?

Warto zaznaczyć, że transformacja cyfrowa nie powinna być celem samym w sobie. To ciągły proces wprowadzania nowych technologii do wszystkich obszarów Twojej firmy, analiza sposobu działania i dostosowanie się do współczesnych wymagań rynkowych. 

Cały proces powinien obejmować zarówno technologię, jak i kulturę organizacyjną. Każda modernizacja starszej wersji narzędzi, bądź wprowadzenie nowego rozwiązania cyfrowego powinny iść w parze ze zrozumieniem ze strony pracowników. Istotne jest, by otrzymywali oni odpowiednie szkolenia i byli stopniowo wdrażani w cały proces.

Taka transformacja nie musi być rewolucyjna i odbywać się od razu. Stopniowa modernizacja technologiczna firmy da ludziom więcej czasu na adaptację z nowymi narzędziami i sposobami działania. 

Dlaczego transformacja cyfrowa byłaby korzystna dla Twojej firmy?

  1. Pomoże Ci wyprzedzić konkurencję

Transformacja cyfrowa to coś więcej niż tylko modny slogan. To proces, który pomoże Ci uzyskać przewagę nad konkurencją, zwłaszcza w dobie dynamicznie zmieniającego się środowiska biznesowego. Po pandemii COVID-19 coraz więcej przedsiębiorstw digitalizuje się i wprowadza rozwiązania usprawniające pracę zdalną oraz komunikację z klientami, dostawcami czy partnerami biznesowymi. To dobry krok, który pomoże Ci rozwinąć firmę. 

  1. Potrzebują jej zarówno Twoi klienci, jak i pracownicy

Rozwój firmy wymaga wprowadzania coraz nowszych produktów i usług, których oczekują Twoi klienci. Z kolei najbardziej wydajni pracownicy doceniają nowoczesne przedsiębiorstwa, które wprowadzają narzędzia znacząco usprawniające pracę. 

  1. Umożliwia wzrost wydajności

Nowoczesna organizacja potrzebuje rozwiązań, które wzmocnią produktywność pracowników. Digitalizacja pomaga również rozwinąć ich zdolności adaptacyjne do pracy w dynamicznie zmieniającym się środowisku. 

  1. Pozwala na szybsze i dokładniejsze podejmowanie decyzji

Transformacja cyfrowa pozwala skuteczniej zarządzać na każdym poziomie funkcjonowania firmy, z dowolnego miejsca na ziemi. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. platforma Salesforce, znacząco usprawni proces podejmowania decyzji i zarządzanie produktami czy usługami. 

  1. Zapewnia większe bezpieczeństwo

Cyfrowa modernizacja pozwala lepiej zadbać zarówno o bezpieczeństwo danych firmy, jak i klientów. Nowoczesne przedsiębiorstwo powinno mieć stabilną politykę bezpieczeństwa oraz ustalony zestaw procedur. Współpraca z zewnętrzną firmą IT (outsourcing) z pewnością pomoże Ci uzyskać lepszą ochronę danych. 

Jak rozpocząć transformację cyfrową swojej firmy?

  1. Oceń bieżący stan

Zacznij od przeglądu procesów, narzędzi i zadań, które wdraża Twoja firma. Powinieneś mieć pełny obraz tego, co obecnie dzieje się w Twojej organizacji. Która gałąź Twojego biznesu wymaga szczególnej uwagi i usprawnienia? Zacznij od wprowadzania tych narzędzi, które mogą okazać się kluczowe dla Twojej branży. 

  1. Ustal cele biznesowe

Ustalenie najważniejszych celów biznesowych pomoże Ci dokładniej sprecyzować swoją wizję. Zdefiniuj przeszkody, które obecnie powstrzymują Cię przed osiągnięciem celów, stawianych przez Twoją organizację. Zastanów się, w jaki sposób nowoczesne narzędzia i podejście cyfrowe mogą zmienić Twój biznes. 

  1. Ustal plan działania

Zdefiniuj priorytety i ustal krok po kroku, co należy zrobić w pierwszej kolejności. Zacznij od wprowadzania tego, co obecnie jest najistotniejsze i planowania kroków na przyszłość. Przygotuj ogólny plan transformacji na najbliższe miesiące i lata. 

  1. Wdrażaj nowoczesne rozwiązania

Zdecyduj, czy chcesz prowadzić digitalizację wewnętrznie, czy też powierzyć to zadanie doświadczonej firmie IT. O tym, dlaczego outsourcing może być korzystnym wyborem dla Twojego biznesu, pisaliśmy tutaj

Jeśli jesteś dobrze zaznajomiony z nowoczesnymi technologiami, być może transformacja będzie wymagała od Ciebie wprowadzenia kilku niewielkich usprawnień, które można wykonać we własnym zakresie. 

Jeśli zaś technologie informacyjne nie są Twoją najmocniejszą stroną, być może powinieneś zdecydować się na współpracę z doświadczonym partnerem IT, który pomoże zweryfikować Twoją wizję i cele, a także zoptymalizować konkretny plan działania, wdrożyć odpowiednie narzędzia i przeprowadzi Cię przez cały proces transformacji. 

Korzystając z outsourcingu IT, możesz otrzymać pomoc doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz zoptymalizowany cenowo, elastyczny model współpracy. To wszystko bezpośrednio prowadzi do zwiększenia wydajności i efektywności Twojej firmy.

  1. Stwórz nową kulturę organizacyjną

Przedstaw strategię transformacji cyfrowej wszystkim swoim pracownikom, aby mogli poczuć się ważną, integralną częścią całego procesu. Zadbaj o to, by otrzymali oni odpowiednie przeszkolenie i byli stopniowo wdrażani w nowe narzędzia oraz sposoby działania. 

Prowadź onboarding, organizuj warsztaty, bądź elastyczny i otwarty na ich potrzeby. Postaw na otwartą komunikację, odpowiadaj na pytania i oczekuj feedbacku. Zrozumienie to klucz do skutecznego zarządzania. 

Rozpocznij transformację cyfrową już dziś!

Jeżeli jeszcze nie zacząłeś digitalizować własnego przedsiębiorstwa, teraz jest na to idealny moment. A jeśli od jakiegoś czasu wdrażasz nowoczesne rozwiązania, zawsze jest dobra okazja, by przyspieszyć ten proces. To najlepszy sposób, by Twój biznes sprostał wymaganiom współczesnej gospodarki i pozostał konkurencyjny na rynku. 

Pamiętaj, że nie musisz samodzielnie wdrażać wszystkich rozwiązań. W Team Connect chętnie pomożemy Ci usprawnić ten proces i wesprzemy na każdym etapie działania. Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego partnera oferującego usługi IT, zapraszamy do kontaktu!

Joanna Baar (Sawicka)

Sales and Marketing Director

E: j.sawicka@teamconnect.pl | M: +48 608 081 187 | Skype/Teams: j.sawicka@teamconnect.pl

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.