Najczęstsze błędy początkujących programistów – jak sobie z nimi radzić?

Blog

Kariera w IT zapewnia dobre zarobki i doskonałe perspektywy rozwoju, dlatego tak wiele osób chce zapewnić sobie start w tej branży. Niemniej, początkujący programiści często popełniają podobne błędy, przez które nieraz zarzuca im się brak profesjonalizmu. Nierzadko zdarza się, że drobne, łatwe do wyeliminowania niedopatrzenia negatywnie wpływają na wyniki pracy całego zespołu. Z artykułu dowiecie się, jakie są najczęściej popełniane błędy przez młodszych specjalistów IT i jak najlepiej radzić sobie z podobnymi problemami. 

Błąd nr 1 – Brak praktyki

Wielu początkujących specjalistów IT zapomina o tym, że nauka programowania najszybciej przychodzi nie poprzez same kursy czy książki, a poprzez praktykę. Już na początku swojej drogi warto wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, wykonując konkretne zadania, a później własne projekty. Nauka kodowania powinna w 90% polegać właśnie na kodowaniu. W końcu na rozmowach kwalifikacyjnych programiści sprawdzani są poprzez zadania, nie poprzez samą teorię.

Błąd nr 2 – Przywiązywanie się do napisanego kodu

Jednym z popularniejszych błędów popełnianych przez początkujących programistów jest przywiązywanie się do raz napisanego kodu. Należy pamiętać, że kodowanie jest procesem, który obejmuje szereg zmian. Niejednokrotnie nad kodem pracuje cały zespół specjalistów, a do zarządzania zmianami w nim wykorzystuje się rozproszony system kontroli wersji, taki jak git. Dlatego to, co wprowadziliśmy w kodzie, o danej porze może zostać nadpisane przez innego specjalistę, nierzadko pracującego w innym miejscu i strefie czasowej. 

Aby cały zespół mógł odnieść sukces, nie warto przywiązywać się do danego kodu, a akceptować dane zmiany. Dzięki temu z łatwością możemy poprawić błędy oraz dodawać nowe funkcjonalności. Pamiętajmy również, by brać odpowiedzialność za kod, który napisaliśmy.

Błąd nr 3 – Uczenie się tylko frameworków

Przez lata rozwoju oprogramowania, powstało wiele gotowych rozwiązań popularnych problemów. Początkującym programistom często wydaje się, że należy znaleźć tylko odpowiedni framework, żeby napisać dany program. Rzeczywistość dość szybko pokazuje jednak, że jest to droga na skróty, która blokuje nam dalszy rozwój w tej dziedzinie. 

Najlepsi programiści postępują inaczej. Nie korzystają z gotowców, a uczą się całych języków programowania. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób działa dany framework. Pozwala to na łatwą modyfikację “gotowca” i lepsze dostosowanie go do naszych potrzeb. Kiedy poznamy dany język programowania, nauczenie się frameworka stanie się bardzo proste. W drugą stronę niestety nie działa to w taki sposób.

Błąd nr 4 – Brak udziału w kodzie

Wielu początkujących programistów woli nie napisać nawet linijki kodu, niż napisać mały fragment. To duży błąd. Nawet najmniejszy udział w kodzie może być bardzo pomocny dla całego zespołu, a jego brak generować opóźnienia w całym projekcie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj rozbijanie zadań na mniejsze elementy. Jeśli junior zadziała w taki sposób, będzie mógł dać bardziej doświadczonym programistom gotową bazę do dalszego rozwoju, co pozwoli zabrać się od razu za implementację, bez konieczności wykonywania żmudnej pracy. W kodowaniu może przydać się nawet najmniejsza pomoc, dlatego lepiej zrobić niewiele, niż nic. 

Błąd nr 5 – Brak formatowania kodu

Źle sformatowany kod staje się nieczytelny, co potrafi utrudnić pracę całemu zespołowi. Jeśli na samym początku kariery nie nauczymy się standardów formatowania w danym języku, później będzie nam bardzo trudno pozbyć się “złych nawyków”. 

Błąd nr 6 – Rezygnowanie z komentarzy

Wielu juniorów przyjmuje, że dla reszty zespołu to, co napisał, jest w pełni jasne i zrozumiałe. Często okazuje się jednak, że brak komentarzy i wyjaśnień, o co chodzi w danym kodzie, potrafi zabrać sporo czasu tym, którzy nad nim pracują. Dodawanie komentarzy znacznie usprawnia pracę całego zespołu.

Błąd nr 7 – Uczenie się nie tego, czego wymagają pracodawcy

Źródeł, z których możemy uczyć się programowania jest bardzo wiele – książki, darmowe kursy, filmy na YT. Nic więc dziwnego, że na samym początku kariery może być nam trudno zdecydować się, z czego powinniśmy uczyć się programowania, aby sprostać wymaganiom pracodawców. Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie, więc wiele materiałów, z których programiści mogli uczyć się kilka lat temu, obecnie okazuje się przestarzałych. Jeśli chcemy uczyć się programowania wyłącznie dla siebie, tak naprawdę możemy wykorzystać dowolne źródło. Niemniej, jeśli interesuje nas kariera w zawodzie, powinniśmy wybierać naukę tych umiejętności, które są przydatne z perspektywy pracodawcy. 

Nauka programowania z pewnością przychodzi znacznie łatwiej tym, którzy już nieco orientują się w temacie. Wówczas łatwiej jest wybrać konkretny język programowania, program czy bibliotekę. Dlatego zawsze warto być na bieżąco i śledzić wszelkie nowinki w branży. 

Błąd nr 8 – Zbyt długie przygotowania

Wielu początkujących programistów zastanawia się, jaki język programowania jest najlepszy na początek. Często zdarza się, że szybko tracą zapał po tym, kiedy nie uzyskują konkretnej odpowiedzi a język, którego zaczęli uczyć się na początku, nie jest tak przydatny, jak zakładali. 

Właśnie dlatego nie warto się zrażać. Jeśli nie spodoba nam się konkretny język programowania – zawsze możemy nauczyć się innego. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, warto zacząć właśnie od nauki samego języka i kodowania w praktyce, zamiast trzymać się frameworków i gotowych rozwiązań. 

Błąd nr 9 – Ograniczanie się wyłącznie do polskich materiałów

Bardzo często zdarza się, że polscy programiści szukają informacji wyłącznie w polskojęzycznym internecie. Nie ma w tym niczego złego, ale światowe zasoby nieraz pozwalają nam znacznie lepiej rozwinąć skrzydła. Materiałów w języku angielskim jest dużo więcej i oferują nam one bogatszą, bardziej wyspecjalizowaną treść. 

Błąd nr 10 – Przedwczesna lub zbędna optymalizacja

Optymalizacja kodu powinna być ostatnim etapem jego tworzenia, chyba że w celu optymalizacji planujemy istotną zmianę modułu lub nie wiemy, czy uda nam się go zoptymalizować, a w razie niepowodzenia cały projekt pójdzie do kosza. 

Niektórzy początkujący programiści wpadają w pułapkę zbędnej optymalizacji kodu, co często wynika z przyswajania wiedzy, która na obecnym etapie już się zdezaktualizowała. Warto zatem zastanowić się, czy faktycznie postępujemy właściwie, optymalizując kod na danym etapie działania.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.