Rozpoczęcie współpracy z partnerem nearshore – jakie korzyści może przynieść?  

Blog

Jak ci idą poszukiwania specjalistów IT? Masz już dość przeciągających się rekrutacji, które często kończą się niepowodzeniem? A może po prostu nie masz budżetu na zatrudnienie najlepszych pracowników IT w swojej firmie? Z pomocą przychodzi usługa nearshoringu, dzięki której zyskasz dostęp do najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie bez konieczności przeprowadzania kosztowych i czasochłonnych rekrutacji. Sprawdź, co dokładnie możesz zyskać rozpoczynając współpracę z partnerem nearshore. 

Jaki rodzaj outsourcingu IT wybrać?

Jeśli zdecydowałeś na outsourcing IT, musisz jeszcze podjąć decyzję, z jakiego wariantu tej usługi chcesz skorzystać. Do wyboru masz następujące opcje:

– onshore – przeniesienie procesów, zadań i projektów do realizacji firmie zewnętrznej, która znajduje się w tym samym kraju, 

– nearshore – przeniesienie procesów, zadań i projektów do realizacji firmie zewnętrznej, która znajduje się w kraju bliskim pod względem geograficznym, kulturowym i językowym,  

– offshore — przeniesienie procesów, zadań i projektów do realizacji firmie zewnętrznej, która znajduje się w kraju odległym geograficznie, kulturowo i językowo. 

Każda z tych form outsourcingu IT ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści, na jakie możesz liczyć, decydując się na nearshoring IT. 

Dlaczego warto rozpocząć współpracę z partnerem nearshore?

Do najważniejszych korzyści wynikających z nearshoringu należą:

– redukcja kosztów,

– oszczędność czasu,

– dostęp do najlepszych specjalistów IT,

– współpraca z zespołem IT w czasie rzeczywistym,

– nadzór nad realizacją projektu,

– tylko nieznaczne różnice kulturowe i językowe. 

Omówmy je sobie dokładniej. 

1. Redukcja kosztów

Korzystanie z nearshoringu to przede wszystkim redukcja kosztów. I to na kilku poziomach. Przede wszystkim, decydując się na którykolwiek z rodzajów outsourcingu IT, nie ponosisz bezpośrednich kosztów zatrudnienia danego specjalisty IT w swojej firmie. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie dla mniejszych firm, które dodatkowo potrzebują całego zespołu IT do realizacji poszczególnych projektów. Jeśli zależy ci na dostępie do doświadczonych specjalistów, a nie masz wystarczającego budżetu, nearshoring może stanowić najlepsze wyjście z takiego impasu. 

Dodajmy do tego, że w przypadku nearshoringu odchodzi konieczność przeprowadzania rekrutacji pracowników IT, co również prowadzi do oszczędności w firmie. Poza tym nie ponosisz kosztów szkolenia specjalistów, którzy chcą rozszerzać zakres swoich umiejętności. 

 2. Oszczędność czasu 

Zatrudnienie na etat specjalisty IT nie tylko kosztuje, ale też wymaga czasu. Znalezienie odpowiedniej osoby, weryfikacja jej doświadczenia, a następnie przekonanie jej, by porzuciła obecne zajęcie na rzecz twojej firmy, może zająć nawet kilka miesięcy. A i w takim przypadku nie masz pewność, że świeżo zatrudniona osoba nie wycofa się w ostatnim momencie lub nie podziękuje ci za współpracę zaledwie po kilku miesiącach pracy. W obu tych przypadkach cały proces rekrutacji musisz zaczynać od nowa. 

Ten problem znika, gdy decydujesz się na nearshoring. W chwili, gdy zaczynasz korzystać z tej usługi, możesz zapomnieć o konieczności przeprowadzania rekrutacji. To firma zewnętrzna czuwa nad tym, aby przy twoich projektach zawsze pracowali doświadczeni specjaliści IT. 

3. Dostęp do najlepszych specjalistów IT 

Obecnie w skali globalnej na rynku brakuje nawet kilkuset tysięcy pracowników IT. A to oznacza, że niełatwo jest znaleźć odpowiednią osobą do realizacji danego projektu. Zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Natomiast decydując się na nearshoring IT uzyskujesz dostęp do o wiele większej puli potencjalnych pracowników, tylko dlatego, że wychodzisz poza granice swojego kraju.  

Do tego współpraca w ramach nearshoringu jest o wiele bardziej elastyczna. Specjaliści o określonych kompetencjach dołączają do twojego projektu, gdy jest to potrzebne, a gdy wykonają swoje zadania, mogą zająć się czymś innymi. Zatrudniając specjalistów IT na etacie nie masz aż takiej dowolności zmian kadrowych. Poza tym trudniej będzie ci znaleźć osobę, która będzie gotowa przyjść do twojej firmy tylko na kilka tygodni czy miesięcy. 

Poza tym przy nearshoringu nie musisz przejmować się kwestią urlopów czy zwolnień lekarskich. Jeśli dany specjalista musi korzystać z przysługującego mu wolnego, to firma outsourcingowa zadba, aby nie odbiło się to negatywnie na realizacji twojego projektu. 

4. Współpraca z zespołem IT w czasie rzeczywistym

Nearshoring wprawdzie polega na współpracy ze specjalistami IT z innych krajów, jednak w dalszym ciągu umożliwia porozumiewanie się z nimi w czasie rzeczywistym. W takim przypadku różnica czasu, o ile w ogóle występuje, wynosi zaledwie 1-2 godziny, co w dalszym ciągu umożliwia swobodną komunikację w standardowych godzinach pracy. A to gwarantuje sprawny i szybki przepływ informacji, co ma szczególne znaczenie przy ewentualnych zmianach w projekcie, podejmowaniu kluczowych decyzji, czy wyjaśnianiu wszelkich niejasności.  

5. Nadzór nad realizacją projektu

Nearshoring umożliwia także wysoki poziom nadzoru nad realizacją projektów. Jako że firma zleceniobiorcy i zleceniodawcy mieszczą się w krajach, położonych stosunkowo niedaleko od siebie, spotkania face-to-face nie są ani kosztowne, ani czasochłonne. Dzięki temu, jeśli tylko zajdzie taka konieczność, możesz wsiąść w samolot i w ciągu 1-3 godzin dotrzeć na spotkanie w siedzibie firmy, gdzie pracują specjaliści IT, z których usług korzystasz. 

6. Tylko nieznaczne różnice kulturowe i językowe

Korzystając z nearshoringu możesz wprawdzie natknąć się na pewne bariery językowe, czy kulturowe, jednak będą one nieznaczne w porównaniu z offshoringiem. Dzięki temu współpraca z podwykonawcami powinna przebiegać bez większych zakłóceń, a wszelkie niejasności da się szybko wyjaśnić. Szczególnie że jak już wspomnieliśmy powyżej, kontakt ze specjalistami może odbywać się w czasie rzeczywistym, a i osobiste spotkanie z zewnętrznym zespołem IT nie powinno sprawiać większych trudności. 

Znalezienie sprawdzonych, doświadczonych i solidnych specjalistów IT nie jest łatwym zadaniem. Możesz oczywiście postawić na samodzielną rekrutację pracowników, których zatrudnisz we własnej firmie. Jednak, jeśli zależy ci na czasie i redukcji kosztów, a jednocześnie chcesz mieć dostęp do możliwie najlepszych specjalistów IT, postaw na nearshoring. 

Szukasz zewnętrznego zespołu IT? Skontaktuj się z nami i powiedź nam, jakich specjalistów potrzebujesz. 

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.