Sposoby na podtrzymanie komunikacji w zespołach zdalnych i hybrydowych

Blog

Praca zdalna i hybrydowa niewątpliwie posiadają wiele korzyści. Często możliwość wykonywania swoich zajęć w tych trybach, staje się jednym z powodów, dla których pracownicy decydują się na rozpoczęcie kariery w IT. Jednakże podobnie jak praca stacjonarna, posiada również swoje wady. Jednym z minusów środowisk zdalnych i hybrydowych jest mniejsza ilość nieformalnych interakcji ze współpracownikami. Jak szacują eksperci, aż 62% wszystkich przedsiębiorstw z branży IT w Polsce pracuje zdalnie lub hybrydowo. Podpowiadamy, jakie kroki mogą podjąć liderzy w firmach, by stworzyć poczucie więzi i wspólnoty pomiędzy współpracownikami.

Praca zdalna i hybrydowa a zespół

Przed pandemią nawiązywanie więzi ze współpracownikami było znacznie łatwiejsze. Pracując w danej branży, mogliśmy spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach, z którymi można było wyskoczyć na kawę czy drinka po godzinach. Nawet jeśli nasze stanowisko wymagało od nas wiele pracy i skupienia, możliwość codziennego oglądania kolegów i koleżanek z zespołu, dawała nam więcej okazji do rozmów i spotkań. 

W środowisku pracy zdalnej i hybrydowej praca zespołowa oraz interakcje społeczne są nieco bardziej rozdzielone, co wpływa zarówno na komunikację w zespole, jak i życie osobiste. Wygląda na to, że wielu z nas będzie musiało szukać znajomych w innych miejscach. 

Wszystkie rzeczy, które wypełniały przestrzeń biurową – pokój z przekąskami, ekspres do kawy czy stół do gry w piłkarzyki miały za zadanie przede wszystkim stworzenie poczucia więzi wśród współpracowników. Poczucie wspólnoty jest tym, co tworzy głębsze poczucie sensu w naszej pracy. 

Mimo tego, że stworzenie podobnej przestrzeni w czasie pracy stacjonarnej było znacznie prostsze, stworzenie silnego, zaprzyjaźnionego zespołu jest możliwe również w trakcie pracy hybrydowej i zdalnej. Warto jednak zastanowić się, jak to zrobić. 

Otwarta, przejrzysta komunikacja

Świetnym pomysłem są dostępne dla wszystkich pokoje na czatach czy komunikatorach typu Slack. Komunikacja pomiędzy pracodawcą a przełożonym to jedno, ale otwarte dla wszystkich kanały do rozmowy “o wszystkim i o niczym”, są w stanie wybudować mocne poczucie więzi w zespole. Nieraz okazuje się, że współpracownicy rozmawiają na tematy, których prawdopodobnie nie mieliby okazji poruszyć w biurze. Sam fakt, że posiadamy więcej czasu na uzewnętrznienie się, a za ścianą ekranu monitora nieraz czujemy się “pewniej” niż na żywo sprawia, że wielu z nas czuje się zaufanych i “włączonych” do zespołowej komunikacji. Tego rodzaju kanały stanowią również doskonałą przestrzeń do inspiracji czy burzy mózgów. 

Warsztaty dla pracowników

Prawie każdy z nas ma dobrych znajomych, których poznał w trakcie studiów. Wspólna nauka to doskonały sposób na podtrzymanie koleżeńskiej atmosfery. Nieformalne warsztaty, prowadzone przez doświadczonych pracowników, którzy mają okazję podzielić się swoją specjalistyczną wiedzą z resztą zespołu, mogą być znakomitym pomysłem zarówno na podnoszenie kompetencji, jak i integrację wśród pracowników. Platformy takie jak Zoom czy Google Meet sprzyjają prowadzeniu tego rodzaju sesji. 

Umieszczaj zdjęcia w narzędziach komunikacji

W dzisiejszym świecie mediów społecznościowych często kojarzymy ludzi głównie po ich zdjęciu profilowym na Facebooku czy Linkedinie. Co istotne, może stworzyć to poczucie więzi nawet z osobami, których nie znamy zbyt dobrze, a których profil ledwo kojarzymy. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko nawiązać kontakt z osobą, której nie znamy w rzeczywistości. Dlatego zdjęcia w profilach na firmowym gmailu, Slacku czy jakimkolwiek narzędziu używanym do komunikacji wewnątrz firmy to świetny pomysł. W ten sposób, kiedy zobaczymy twarz danej osoby możemy poczuć, że znamy ją choćby w niewielkim stopniu, zanim napiszemy maila bądź rozpoczniemy rozmowę na komunikatorze. 

Dość dobrym pomysłem może być również napisanie krótkiego biogramu. W ten sposób dowiemy się więcej o zainteresowaniach osób z zespołu, dzięki czemu nawiązanie nieformalnego kontaktu stanie się jeszcze prostsze. 

Stwórz przestrzeń do dzielenia się zainteresowaniami

Stworzenie miejsca online, w którym ludzie mogą wymieniać się materiałami video to doskonała przestrzeń, pozwalająca wzajemnie się odkrywać. Podobnie jak w social mediach, na pewno wiele osób chciałoby pochwalić się materiałami o swoich zwierzętach domowych, samodzielnym tworzeniu biżuterii czy ulubionych przepisach kulinarnych. Dzięki temu z łatwością możemy zobaczyć, kto w firmie posiada zainteresowania podobne do naszych i bardzo szybko przełamać barierę kontaktu na odległość. A przy okazji, możemy nauczyć się czegoś ciekawego i inspirującego dla samych siebie zupełnie tak, jakbyśmy oglądali filmy na TikToku czy YouTube. 

Wprowadzenie takiego rozwiązania jest dość proste, dzięki funkcji asynchronicznego video. Posiadają ją m.in. tacy dostawcy usług, jak Slack, Zoom czy DropBox. 

Zorganizuj spotkanie w metaversum

Spotkanie w metaversum wraz z innymi ludźmi to niezwykłe doświadczenie. Nie widzimy swoich prawdziwych twarzy, tylko awatary, co pozwala ludziom na większy relaks przy jednoczesnym poczuciu obecności. Możemy spędzać tam czas, jak w prawdziwym świecie, na przykład uprawiając sport czy tańcząc – dzięki temu możemy zaangażować się w prawdziwe aktywności, a nie tylko rozmowy, jak ma to miejsce podczas spotkań dla Zoomie czy Google Meet. Być może w ten sposób łatwiej będzie nam znaleźć w pracy partnera do minigolfa czy wyjścia na zumbę.

Takie rozwiązanie pozwala nam komfortowo bawić się podczas dnia w pracy tak, jakbyśmy relaksowali się grając w piłkarzyki w biurze. Bardzo ciekawe jest również to, że możemy zapoznać naszych pracowników z najnowocześniejszymi technologiami w praktyce. Dla wielu pracowników firm z branży IT, która wymaga bycia na bieżąco z trendami i nowinkami technologicznymi, takie rozwiązanie może być bardzo inspirującym doświadczeniem.

Zorganizuj integrację poza godzinami pracy

Bardzo ważną częścią integracji pomiędzy pracownikami są nie tylko dni, które spędzają razem w biurze. Niezależnie od tego, czy pracujemy stacjonarnie czy też nie, organizowane przez firmę imprezy i wyjazdy integracyjne stanowią najlepszą płaszczyznę do wzajemnego poznawania się. Dzięki temu możemy odpocząć przy drinku czy obiedzie i poznać się od zupełnie innej, bardziej prywatnej strony. W swobodnej, nieformalnej atmosferze każdy z nas może nawiązać dłuższą i swobodniejszą rozmowę, niż w trakcie godzin pracy.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.