Workation – ciekawy sposób na home office

Blog

Branża IT jako jedna z nielicznych daje nam duże możliwości wykonywania swoich zadań z dowolnego miejsca na ziemi. I choć home office ma mnóstwo zalet, a zwolenników tego trybu wciąż przybywa, praca z własnego mieszkania nie jest rozwiązaniem dla każdego. Okazuje się, że dla wielu osób ten tryb pracy może być zbyt rozpraszający, albo wręcz odwrotnie — popadają w pracoholizm, nie potrafiąc odnaleźć work-life balance. A gdyby tak kodować z dowolnego miejsca na ziemi, mając widok na plażę i palmy? 

Czym jest workation?

Pojęcie powstało z połączenia dwóch angielskich słów: work (praca) oraz vacation (wczasy), a sama idea workation to rodzaj benefitu, który stanowi alternatywę dla typowego home office. Główną różnicą jest tutaj fakt, że możemy pracować nie z własnego domu, a z miejsca, które zazwyczaj kojarzy się z urlopem i wypoczynkiem, np. z domku letniskowego bądź ciekawego miejsca za granicą. Takie działanie pozwala nam oderwać się od codziennej rutyny i zapewnić sobie ciekawą odskocznię, bez konieczności wykorzystywania dni urlopowych. 

Wyjazd na “pracowakacje” pozwala nam podzielić sobie dzień na dwie części. Pierwszą wypełnioną pracą, drugą spędzoną na zwiedzaniu nowych miejsc i wypoczynku. Głównym założeniem tego benefitu jest zapewnienie pracownikom większej ilości odpoczynku, poza gwarantowanymi dniami urlopowymi, a także umożliwienie poznania nowych kultur i odpoczęcie od rutyny, w którą dość łatwo może nas wpędzić codzienne wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Łączenie podróżowania z pracą zdobyło w naszym kraju większą popularność w trakcie pandemii. Pracownicy zamknięci we własnych domach, rozproszeni dużą ilością domowych obowiązków, zaczęli mieć dość oglądania dzień w dzień tego samego widoku zza okna. Wraz z ponownym otwarciem granic i wznowieniem lotów, wiele organizacji nie tylko pozwoliło swoim pracownikom pracować z dowolnego miejsca na ziemi, ale także zorganizowało im workation w ramach benefitu firmowego. 

Zalety i wady workation

Plusów takiego wyjazdu jest sporo. Dzięki workation mamy możliwość oderwać się od szarej codzienności, poznać nowe miejsca, inne kultury. Mamy możliwość połączenia obowiązków zawodowych z wykorzystaniem uroków danego miejsca na świecie. Po pracy możemy po prostu zamknąć laptopa i wybrać się na plażę, albo odwiedzić całkiem nowy zakątek, zamiast po raz kolejny oddawać się tym samym rozrywkom.

Dodatkowo, wspólna praca w nowym miejscu niesie za sobą jeszcze więcej korzyści dla całego zespołu, niż workation w pojedynkę. Takie wspólne “pracowakacje” pozytywnie wpływają na kontakty międzyludzkie, więzi między współpracownikami i zmienia podejście do wykonywanych obowiązków. Dzięki wprowadzeniu tego benefitu do firmy mamy możliwość wspólnego spędzenia czasu po zakończonej pracy, a co za tym idzie — lepszego zintegrowania wszystkich członków zespołu. 

Jak każde rozwiązanie, workation posiada również minusy. Ten tryb pracy raczej nie przypadnie do gustu osobom, które mają problem z samodyscypliną oraz oddzieleniem czasu pracy od wolnego. W przypadku, kiedy za oknem kusi nas piękna sceneria i pogoda, skupienie się na obowiązkach zawodowych może być jeszcze trudniejsze niż przy home office. Osoby mniej zdyscyplinowane mogą mieć problem z odnalezieniem się w takich warunkach, co negatywnie wpływa na pojawienie się prokrastynacji. To z kolei może przynieść odwrotny skutek — wyjazd zamiast stać się odskocznią i znakomitym sposobem na zachowanie work-life balance, może przynieść nam dodatkowy stres i konieczność nadrabiania zaległości po godzinach.

W przypadku, kiedy decydujemy się na bardzo daleki wyjazd, problemem mogą okazać się różne strefy czasowe. Jest to szczególnie istotne u osób, które pracują w sztywnych ramach czasowych lub zespołach wymagających dostępności w konkretnych godzinach. Dlatego podczas planowania wyjazdu, warto sprawdzić, w jakiej strefie czasowej znajduje się miejsce, z którego chcemy pracować. 

Workation w Polsce – pracownicy na “tak”, pracodawcy na “nie”

Choć workation w Polsce jest zjawiskiem dość świeżym, wciąż cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Z badań przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że aż ¾ polskich pracowników chętnie połączyłoby pracę z wakacjami. 

Niestety, pracodawcy nie podzielają tego entuzjazmu. Aż 54% z nich jest przeciwnych łączeniu pracy z wakacjami. Tylko ⅖ polskich pracodawców wyraziłoby zgodę na taki wyjazd. 

Praca zdalna na wakacjach – dla kogo?

Osoby, które posiadają doświadczenie w zarządzaniu jakimkolwiek zespołem, zapewne dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nie istnieją rozwiązania, które mogłoby zadowolić wszystkich w podobnym stopniu. Na zainteresowanie oferowanymi przez pracodawców benefitami mają wpływ zarówno zainteresowania, jak i sytuacja życiowa. 

Regularnie organizowane w firmie wyjazdy za granicę mogą przypaść do gustu głównie singlom bądź innym osobom, które nie posiadają wielu zobowiązań w miejscu zamieszkania. Istotne okazuje się również samo podejście do pracy zdalnej oraz częstego podróżowania. Osoby, które preferują pracę z biura lub wyłącznie ze swojego miejsca zamieszkania, raczej nie będą chciały łączyć jej z zagranicznym wyjazdem.

Dla wielu pracodawców wprowadzenie workation może być świetnym sposobem na świętowanie sukcesu, który można połączyć z integracją w firmie. Kiedy nie mamy przed sobą palących projektów, przeskok na “luźniejsze” zadania połączony z pięknymi widokami może okazać się niezwykle ciekawym sposobem na nagrodzenie zespołu za dobrą pracę. 

Ci pracownicy, którzy nie odnajdują się w pracy z własnego domu, mogą polubić pracę w nowym otoczeniu, które pozwala skutecznie walczyć z wypaleniem zawodowym. 

Workation w branży IT

Branża IT daje duże możliwości, jeśli chodzi o zdalny tryb pracy. Z tego względu benefit w postaci workation staje się coraz popularniejszym urozmaiceniem codziennej pracy i za niedługo może okazać się standardem w wielu organizacjach. 

Na uwagę zasługuje fakt, że taki benefit staje się korzystny zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. Managerowie zyskują bardziej wypoczęty i lepiej zmotywowany do pracy zespół, a pracownicy zyskują możliwość dodatkowej odskoczni od swoich codziennych obowiązków, bez konieczności wykorzystywania urlopu. 

Dlatego, jeśli Twoja firma nie oferuje jeszcze workation, warto porozmawiać na ten temat z przełożonym. Być może okaże się, iż wprowadzenie tego benefitu w życie to strzał w dziesiątkę!

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.