Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Wykorzystanie najnowszych technologii wzrasta zarówno w biznesie, jak i nauce. To właśnie w branżach, w których brakuje pracowników istnieje największe zapotrzebowanie na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań IT. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze trendy związane z branżą informatyczną.

Technologie Chmurowe

Obecnie 68% dużych i średnich firm w Polsce czuje potrzebę korzystania z chmury jako nieodłącznego elementu działania i rozwoju biznesu, ale tylko 25% polskich przedsiębiorstw faktycznie decyduje się na wdrożenie tego rodzaju rozwiązań. Przykładem systemu opartego o rozwiązania chmurowe, który może szczególnie wesprzeć prowadzenie biznesu, jest platforma Salesforce. Łączy ona gotowe rozwiązania do obsługi przedsiębiorstwa, automatyzacji sprzedaży i ujednolicenia marketingu w jednym miejscu. Przechowywanie danych firmy w chmurze posiada szereg zalet. Przede wszystkim, zabezpiecza wszelkie dane przed ich utratą i usprawnia pracę zdalną. Technologie chmurowe pozwalają również na zaoszczędzenie dużych pieniędzy, ponieważ wszystkie informacje przechowywane są w chmurze a nie na dyskach czy serwerach wewnętrznych. 

Automatyzacja

Rynek ostatnich lat przeszedł niezwykłą transformację dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, która zadomowiła się zarówno w naszych domach, jak i miejscach pracy. Dzięki takim rozwiązaniom, rynek pracy ulega ciągłej zmianie, a wiele zawodów zostaje zautomatyzowanych. Doskonałym przykładem podobnego rozwiązania jest OpenAI – sztuczna inteligencja, która przyjmuje instrukcje wyższego poziomu i sama programuje, będąc w stanie czerpać dane z wielu źródeł. Ciekawym przykładem automatyzacji okazują się również takie rozwiązania, jak NoCode, Low-Code i CodeGen. Umożliwiają one automatyzację niskopoziomowych zadań programowania, pozwalając użytkownikowi skupić się na zadaniach wyższego poziomu, takich jak projektowanie kodu i wybór algorytmu. Trendy związane z automatyzacją procesów wciąż postępują. Zgodnie z prognozami OCED, aż 65% dzieci będzie wykonywać pracę, która jeszcze nie istnieje. Dobrym przykładem automatyzacji procesów jest bankowość elektroniczna – obecnie płatności elektroniczne takie, jak Blik czy Pay-by-link stanowią 47% wszystkich transakcji płatniczych. 

Open source

Choć nie można powiedzieć, że jest to najnowszy trend, to jego wpływ na branżę IT w ostatnich latach okazuje się kluczowy. Przez ostatnie kilka lat nastąpił nie tylko wzrost rozwiązań typu Open Source, ale także modeli ich monetyzacji. W dzisiejszych czasach tzw. otwarty kod” jest praktycznie wszędzie i każdym możliwym rozmiarze. Open source wyszedł poza pojedyncze aplikacje, a sam trend coraz bardziej się rozwija. 

Blockchain

Choć Blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami, to sama technologia posiada więcej zastosowań. Oferując pełną przejrzystość, autonomiczność oraz niezmienność danych po utworzeniu wpisu, kod blockchain pozwala na najskuteczniejszą ochronę wrażliwych informacji. Poza tym, stanowi najtańszy oraz najszybszy dostępny sposób zapisywania informacji bankowych. Eksperci przewidują, że ten rodzaj technologii uprości proces zakupu lub sprzedaży nieruchomości, umożliwi lekarzom dostęp do pełnej dokumentacji medycznej pacjentów, a także zabezpieczy systemy do głosowania. 

Interfejsy API

Wzrost popularności oprogramowania SaaS oznacza, że dostęp do wielu potężnych usług (od baz danych po AI, które mogą wykrywać obiekty i odczytywać OCR) można uzyskać za pomocą kilku linijek kodu. Ułatwia to tworzenie zarówno elastycznych, jak i rozbudowanych rozwiązań, takich jak np. aplikacje obsługujące tysiące użytkowników. Popularne usługi takie jak na przykład bazy danych mogą automatycznie dostosować tę skalę, bez potrzeby osiągania ekspertyzy w danej dziedzinie.

Cyberbezpieczeństwo

Wraz z rozwojem popularności cyfryzacji, liczba ataków hakerskich na prywatne dane użytkowników wciąż rośnie. Cyberbezpieczeństwo w aplikacjach webowych i mobilnych to globalny problem, który wymaga szczególnej uwagi i stanowi skomplikowany proces. W przypadku aplikacji webowych, poza wprowadzeniem szyfrowanej komunikacji z serwerem, warto ograniczyć dostęp do określonych adresów IP oraz odpowiednio skonfigurować firewall w taki sposób, by stworzyć zaporę dla poszczególnych usług. Coraz większą popularność zdobywa także blokowanie odwiedzających z poszczególnych krajów, ukrywanie adresów IP czy redukcja liczby botów korzystających z usług. Istotnym okazuje się monitorowanie aplikacji a także regularne aktualizowanie oprogramowania oraz testowanie kodu pod kątem zabezpieczeń.

Aplikacje mobilne i internetowe

To segment rynku IT, który szczególnie mocno rozrósł się w ostatnich latach. Zarówno AppStore, jak i sklep Google Play bardzo rozbudował się podczas pandemii. To pokazuje, jak szybko rośnie popularność tworzenia oprogramowania. Aplikacje mobilne i internetowe mogą pokazać nam alternatywne rozwiązania w wielu dziedzinach życia. Możemy na przykład uczyć się języków obcych za pomocą aplikacji, zamiast korzystać z kursów stacjonarnych. Wiele światowych rządów zachęca np. uczniów szkół średnich do tworzenia wyjątkowych i skutecznych aplikacji. Rozwój automatyzacji procesów programistycznych wpływa na dynamiczny rozwój rynku aplikacji mobilnych oraz internetowych. 

AI zwiększająca kreatywność

Bardzo ciekawym trendem mogą okazać się programy AI zwiększające kreatywność, których używają na przykład muzycy, copywriterzy czy artyści wizualni. Znakomitym przykładem takiego rozwiązania jest Omniverse Nvidii – używany do zastosowań w branży efektów wizualnych i „cyfrowych bliźniaków” przemysłowych symulacji.

Podsumowanie

Świat coraz bardziej zmierza w stronę digitalizacji i automatyzacji a najnowocześniejsze technologie stają się nieodłączną częścią naszego życia prywatnego oraz zawodowego. Właśnie dlatego tworzenie aplikacji wymaga tak dużej uwagi. Istotne jest również dbanie o jakość oprogramowania oraz cyberbezpieczeństwo. Przed inwestowaniem w którąś z omówionych w artykule technologii, warto zasięgnąć porady doświadczonego dostawcy, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danego przedsiębiorstwa, projektu lub osoby.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.