Na pytanie, czy warto uczyć się programowania, nie trzeba nikomu odpowiadać. To doskonały sposób na długotrwałą inwestycję w samego siebie. Dzięki programowaniu rozwijamy nie tylko swoje zdolności analityczne, ale także dajemy sobie szansę na dochodową pracę w branży IT. Jednakże, wybór odpowiedniego języka na start może okazać się niełatwym zadaniem. Ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii, trendy w branży IT zmieniają się bardzo szybko, dlatego tak istotnym jest, by stale monitorować rynek. Warto mieć jednak na uwadze, że dla osób zupełnie początkujących najlepsze będą te języki, które są nie tylko proste w nauce, ale także pożądane przez pracodawców. Podpowiadamy, które języki warto wybrać na początek, by zapewnić sobie dobry start w karierze programisty. 

JavaScript

To najprostszy język programowania, który daje nam szansę na rozwój w kierunku kariery frontend developera. To właśnie jego najczęściej używa się przy tworzeniu stron internetowych oraz aplikacji web. Jest to język, który posiada silną społeczność, a co za tym idzie, wiele gotowych frameworków i bibliotek, które ułatwiają pracę z JavaScript. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju podstawa dla każdego profesjonalnego programisty. Język w dalszym ciągu nie ma sobie równych, jeśli chodzi o tworzenie frontendu i znakomicie sprawdza się przy budowaniu dynamicznych elementów na stronach. Jest bardzo prosty w nauce, a ilość ofert pracy dla programistów w JavaScript wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Główne korzyści z nauki JavaScript:

 • kompatybilność z innymi językami programowania
 • łatwość w programowaniu
 • utrzymujące się na rynku wysokie zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językiem

Python

Python to język, który w ostatnich latach szybko zyskuje na popularności i zbiera wokół siebie coraz większą społeczność. Jest najpopularniejszym językiem backendowym i jedną z najbardziej pożądanych technologii na rynku. Znakomicie sprawdzi się dla osób, które chcą iść w kierunku Big Data, Machine Learningu oraz AI. Posiada wielu zwolenników, ponieważ jego składnia jest bardzo prosta do nauczenia a czas wymagany do przetestowania kodu wyjątkowo krótki.

Główne korzyści z nauki Pythona:

 • łatwość w nauce programowania
 • uniwersalność
 • duża społeczność
 • szybki rozwój języka

Java

Jest to język backendowy, którego najczęściej używa się do tworzenia oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnych i gier. Najczęściej wykorzystuje się go w różnego rodzaju aplikacjach korporacyjnych. Eksperci uważają, że Java to najczęściej wykorzystywany język w Polskich korporacjach, co daje początkującym programistom duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Główne korzyści z nauki Javy:

 • uniwersalność
 • szybkość programowania
 • duża liczba gotowych bibliotek
 • bezpieczeństwo platformy

PHP

To skryptowy język programowania, którego najczęściej używa się do tworzenia stron internetowych. Posiada szerokie możliwości zastosowania, a mimo upływu lat jego popularność nie maleje. W PHP najczęściej tworzy się systemy do zarządzania treścią, fora dyskusyjne, aplikacje pocztowe oraz bazy danych. Skrypty, które tworzy się w tym języku umieszcza się w plikach tekstowych razem z kodem HTML. Jest bardzo prosty w nauce. Do jego głównych zalet można zaliczyć dużą liczbę użytkowników tworzących biblioteki i frameworki. 

Główne korzyści z nauki PHP:

 • prostota nauki
 • szybkość programowania
 • open source
 • wiele bibliotek i frameworków
 • łatwość wykrywania i usuwania błędów

C++

Jest to język, który najczęściej stosuje się w telekomunikacji, systemach wbudowanych oraz game devie. Znajduje najlepsze zastosowanie tam, gdzie operuje się bezpośrednio na sprzęcie i liczy na dużą wydajność. Doskonale nadaje się do programowania obiektowego i umożliwia tworzenie stron internetowych oraz różnego rodzaju aplikacji. Znajduje zastosowanie w największych światowych korporacjach.

Główne korzyści z nauki C++:

 • szybkość operacji
 • różnorodność zastosowań

C#

Jest to obiektowy, wysokopoziomowy język programowania, który powstał jako odpowiedź Microsoftu na Javę. Jest zintegrowany z platformą .NET i stanowi technologię do tworzenia oraz rozwijania aplikacji dla systemów Windows. Odkąd framework .NET znalazł zastosowanie w systemach Linux i Mac, tworzenie oprogramowania w tym języku stało się możliwe dla każdej platformy. C# umożliwia tworzenie aplikacji mobilnych, wtyczek do przeglądarek oraz gier. 

Główne korzyści z nauki C#:

 • łatwość w nauce
 • szerokie zastosowanie na różnych platformach

Kotlin

Powszechnie uważany przez programistów za język stosunkowo prosty do odczytania oraz posługiwania się. Zainteresowanie nim wzrosło od 2019 roku. Jest jednym z najbardziej preferowanych języków dla aplikacji na Androida, dlatego będzie znakomitym wyborem dla osób, które chcą tworzyć aplikacje w tym systemie. Charakteryzuje się bezpiecznym i inteligentnym kompilatorem, który może działać na różnych systemach. Mimo tego, że Kotlin posiada mniejszą społeczność programistów niż Java, powszechnie uważa się go za bardziej lubiany i opłacalny. 

Główne korzyści z nauki Kotlina:

 • odporność na błędy
 • niedrogie utrzymanie
 • łatwość w odczytywaniu

Ruby

To w pełni obiektowy język programowania. Jego popularność ciągle wzrasta, dlatego nauka kodowania za jego pomocą może przynieść znakomite rezultaty. Został opracowany w latach 90. Technologia Ruby opiera się na prostej składni co sprawia, że staje się on atrakcyjny dla początkujących programistów. Często używa się go do tworzenia skryptów, przetwarzania tekstów i prototypowania nowych aplikacji. Warto wspomnieć, że jest to szósty najlepiej płatny język programowania na świecie.

Główne korzyści z nauki Ruby:

 • łatwość w nauczaniu
 • wiele frameworków webowych

Jaki język programowania wybrać dla siebie?

O wyborze języka programowania powinna decydować nie tylko sama łatwość nauki oraz ilość ofert pracy na rynku. Warto na samym początku rozważyć w jakim kierunku chcemy się rozwijać, a później wybrać technologię, która najlepiej odpowiada konkretnym potrzebom rynku. Jednakże, jeśli nie możemy zdecydować się na odpowiedni wybór ścieżki kariery, szczególnie polecanymi językami na początek są Java oraz JavaScript. To właśnie one dają największe możliwości znalezienia pracy oraz najsolidniejsze podstawy do dalszego rozwoju.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.