Outsourcing IT – dlaczego warto wprowadzić to rozwiązanie?

Blog

Firmy informatyczne coraz częściej proponują usługi outsourcingowe. Zewnętrzne wsparcie IT to znakomite rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym szczególnie zależy na optymalizacji kosztów. Dzięki usługom proponowanym przez profesjonalistów możesz zrezygnować z rozbudowy struktury IT w swojej firmie i skupić się na innych segmentach biznesu. Zaoszczędzone pieniądze można spożytkować na rozwój przedsiębiorstwa, co szybko przekłada się na widoczny sukces firmy.

Czym jest outsourcing IT?

To usługa polegająca na wynajmowaniu zewnętrznej firmy, która zajmuje się obsługą całej struktury informatycznej u swojego klienta. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej budżetowe niż rozbudowa wewnętrznej struktury IT. Stworzenie we własnym przedsiębiorstwie kompetentnego zespołu, który będzie posiadał specjalistyczną wiedzę, wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także dużej ilości czasu. Firmy informatyczne coraz częściej proponują kompleksowe rozwiązania i szereg usług, które zadowalają nawet najbardziej wymagających klientów. Na szczególną uwagę zasługuje nearshoring, który pozwala na świadczenie zdalnej pomocy technicznej bez względu na to, gdzie znajduje się centrala danej firmy.

Wsparcie IT dla firm – główne zalety

Zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem wymaga wykorzystania systemów informatycznych. Oczywiście stopień rozbudowy struktury IT zależy od wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki branży, niemniej wciąż stanowi to jeden z najważniejszych segmentów współczesnego biznesu. Firmy, którym szczególnie zależy na optymalizacji kosztów, mogą zdecydować się na outsourcing specjalistów IT, co znacznie obniża cenę prowadzenia działalności. Wówczas odpada konieczność wewnętrznego zatrudnienia pracowników, która wiąże się z kosztami rekrutacji, wynagrodzenia, zakupu sprzętu firmowego czy benefitów. W ten sposób możemy uniknąć również problemów kadrowych. Firmy outsourcingowe często proponują korzystne rozliczenie na podstawie konkretnej usługi. Inwestując we wsparcie zewnętrznego przedsiębiorstwa, możemy także zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu, który warto wykorzystać na rozwój projektów i planowanie działań.

Outsourcing specjalistów a nowoczesne rozwiązania

Korzyści z outsourcingu IT to nie tylko obniżone koszta związane z zatrudnianiem personelu. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalistami, możesz liczyć na to, że zawsze będziesz mieć dostęp do najnowszego, specjalistycznego oprogramowania i sprzętu. Własny dział IT wymaga stworzenia kosztownej struktury technicznej, która wymaga stałego monitorowania i aktualizowania. Team leasing pozwala na korzystanie z pomocy zewnętrznego zespołu programistów o różnych kwalifikacjach, co pozwala na dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu masz pewność, że usługi IT będą doskonale zoptymalizowane, co przełoży się na zwiększenie wydajności pracy całego przedsiębiorstwa. A co najważniejsze, będziesz mieć stały dostęp do najnowszych technologii, sprzętu i stałej aktualizacji oprogramowania.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Przeniesienie infrastruktury IT do dostawców usług w chmurze to doskonały sposób na uniknięcie nagłej awarii dysków, sprzętu i serwerów. Dostawca takich usług dba o to, by wszystko zostało odpowiednio skonfigurowane, a dane klienta były całkowicie bezpieczne. Nagła awaria sprzętu wewnątrz firmy zaburza codzienną pracę, co może negatywnie wpłynąć na jej osiągnięcia i wyniki. Zespół doświadczonych specjalistów minimalizuje ryzyko awarii poprzez codzienne monitorowanie struktury oraz wykrywanie wszelkich nieprawidłowości. Firmy informatyczne dbają o to, by infrastruktura u ich klientów była dostępna przez całą dobę. Takiego rodzaju opieki raczej nie zapewnią informatycy pracujący na etacie w firmie klienta. Nawet jeśli klient zatrudnia specjalistów IT, outsourcing pozwala im skupić się na istotniejszych projektach.

Certyfikowani specjaliści dbają o Twoje potrzeby

Firmy informatyczne zatrudniają głównie certyfikowanych ekspertów, którzy są bardzo poszukiwani na polskim rynku pracy. Mniejsze przedsiębiorstwa rzadko mogą pozwolić sobie na zatrudnienie takich osób na wyłączność, ponieważ mają one bardzo wysokie oczekiwania finansowe. Korzystając z outsourcingu IT masz pewność, że uzyskasz wsparcie wybitnych ekspertów, którzy są gotowi rozwiązać każdy, nawet najbardziej skomplikowany problem. To także duże możliwości w kwestii dostosowania usług do Twoich indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, czym zajmuje się Twoja firma, możesz podpisać umowę na całościową obsługę IT lub wybrać tylko część usług. Ten rodzaj elastyczności posiada wiele plusów i pozwala na dostosowanie oferty do budżetu Twojej firmy.

Gwarancja wysokich wyników

Profesjonalne firmy IT zatrudniają kompetentny, odpowiednio wykwalifikowany personel, który posiada duże doświadczenie w branży. Takie jednostki nieustannie rozwijają i poszerzają swoje kompetencje, śledzą nowości na rynku IT i rozwiązują nawet najbardziej skomplikowane problemy ze sprzętem, oprogramowaniem oraz systemami. Dzięki temu, że specjaliści pracują dla wielu klientów z różnych branż, posiadają doświadczenie w rozwiązywaniu konkretnych problemów i często potrafią pozbyć się awarii dużo szybciej, niż informatycy zatrudnieni na etacie, którzy nie spotkali się jeszcze z danym zagadnieniem. Często firmy outsourcingowe zatrudniają osoby, które specjalizują się w wąskich dziedzinach informatyki, dlatego znacznie łatwiej wówczas o znalezienie eksperta potrafiącego usunąć nieprawidłowości w bardzo krótkim czasie. Zewnętrzne usługi IT dają możliwość uniknięcia inwestowania w specjalistów, którzy nie do końca są w stanie spełnić indywidualne oczekiwania i potrzeby danej firmy, a zajęci nowymi projektami nie zawsze będą mieli czas, by poznawać nowe technologie. Za to outsourcing gwarantuje stały dostęp do najnowszej wiedzy technologicznej.

Outsourcing – podsumowanie

Głównym celem outsourcingu jest poprawa efektywności i bezpieczeństwa środowiska informatycznego oraz zmniejszenie kosztów z nim związanych. Zatrudnianie w danej firmie informatyków specjalizujących się w różnych dziedzinach jest najczęściej nieuzasadnione ekonomicznie. Właśnie dlatego warto skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanego zespołu inżyniersko-technicznego, który błyskawicznie pozbędzie się każdej awarii, a także doradzi pracownikom w kwestii najbardziej optymalnych rozwiązań informatycznych. Wykwalifikowany zespół szybko dobierze odpowiednie środki zapobiegawcze, które pozwolą uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Szybka reakcja na bieżące problemy przekłada się na wzrost wydajności i zadowolenia pozostałej części zespołu pracującego w firmie u klienta. To także świetne rozwiązanie z czysto biznesowego punktu widzenia. Inwestując w outsourcing specjalistów, oszczędzamy nie tylko nasze pieniądze, ale także sporo czasu, mogąc przeznaczyć go na dalszy rozwój firmy i zarządzanie innymi projektami.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie. Skontaktuj się z nami.